2005-2020 yılları arasında İsrail'in lobicilik faaliyetleri ve kamu diplomasisi
Israel's lobbying activities and public diplomacy between 2005-2020
- Tez No: 746544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada İsrail'in kamu diplomasisi ve lobicilik faaliyetleri, dış politikadaki rolü çerçevesinde diaspora temelinde analiz edilmiştir. Çalışmanın temel araştırma sorunsalı, İsrail kamu diplomasisinin ve lobicilik faaliyeti yürüten Yahudi kuruluşlarının ülkenin dış politikasıyla nasıl entegre çalıştığı üzerine inşa edilmiştir. Araştırmanın temel argümanı olarak İsrail yanlısı lobicilik yapan kuruluşların küreselleşmeyle birlikte sadece lobicilik faaliyeti değil aynı zamanda kamu diplomasisi ve dijital diplomasisi faaliyeti de yürüterek dış politikayı beslediği ileri sürülmüştür. Bu çerçevede öncelikle çalışmanın kavramsal çerçevesi dış politika, kamu diplomasisi, lobicilik ve diaspora temeline dayandırılmıştır. Ayrıca İsrail'in kamu diplomasisine özgü bir kavram olan hasbaranın kamu diplomasisi ile kesişim ve ayrışma noktaları tartışılacaktır. Sonrasında ise İsrail devlet kurumları ve Yahudi kuruluşlarının lobicilik faaliyetleri kamu diplomasisi-diaspora bağlamında irdelenecektir. Son olarak İsrail dış politikasında kamu diplomasisi ve lobiciliğin diaspora üzerinden nasıl yürütüldüğü kırılma ve dönüm noktaları üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Israel's public diplomacy and lobbying activities are analyzed on the basis of diaspora within the framework of its role in foreign policy. The main research problem of the study is built on how Israeli public diplomacy and Jewish organizations engaged in lobbying work integrated with the country's foreign policy. As the main argument of the research, it has been debated that pro-Israel lobbying organizations feed foreign policy by not only lobbying but also through public diplomacy and digital diplomacy with globalization. In this framework, first of all, the conceptual framework of the study is based on foreign policy, public diplomacy, lobbying and diaspora. In addition, the intersection and divergence points of hasbara, which is a concept specific to Israel's public diplomacy, with public diplomacy will be discussed. Afterwards, the lobbying activities of Israeli state institutions and Jewish organizations will be examined in the context of public diplomacy-diaspora. Finally, how public diplomacy and lobbying in Israeli foreign policy are carried out through the diaspora will be analyzed through braking and turning points.