Evaluation of emotional eating behavior and nutrition status of home-office employees in the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemi döneminde evden online çalışanlarda duygusal yeme davranışının ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 746586
  2. Yazar: ELİFSU AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tüm dünya 2020 yılının başından beri Covid-19 pandemisinin etkisi altındadır ve bu durum çevrimiçi çalışmayı yaygınlaştırmıştır. Bu çalışmada Bursa ve İstanbul illerinde çevrimiçi çalışan, 102 kadın ve 42 erkek olmak üzere toplam 144 kişinin duygusal yeme davranışı ve beslenme durumlarının değerlendirilmesini amaçlamıştır. Katılımcıların genel sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ofiste ve çevrimiçi çalıştıkları dönemler için besin tüketim sıklığı formu ile ve çevrimiçi dönem için Hollanda yeme davranışı anketi ile duygusal yeme davranışının incelenmesi sağlanmıştır. Bireylerin yaş ortalama değeri 37,33±8,34 yıl olup, beden kütle indeksi (BKİ) ortalamaları 23,79±3,42 kg/m2 bulunmuştur. Katılımcıların % 60,4'ü iş yerinde çalıştıkları dönemde 3 ana öğün, % 39,6'sı 2 ana öğün yaptığını bildirmiştir. Çevrimiçi çalışılan dönem için katılımcıların %47,2'si toplam öğün sayısının değişmediğini, %9'u azaldığını, %43,8'i ise arttığını belirtmiştir. Ofiste ve çevrimiçi çalışma dönemlerinde egzersiz yapma oranları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen katılımcıların % 42.9 'u çevrimiçi çalıştıkları dönemde fiziksel aktivite süresinin azaldığını belirtmiştir. Çevrimiçi çalışma döneminde kadınların duygusal yeme puanının (2,75±1,06), erkeklere (2,54±0,93) göre daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Since the beginning of 2020, whole world has been under the influence of Covid-19 pandemic, and this has made working online widespread. This study aimed to evaluate emotional eating behavior and nutritional status of a total of 144 people, 102 women and 42 men, working online in the provinces of Bursa and Istanbul. Participants' general health information, eating habits were examined with the food consumption frequency form for the periods when they were working in office and online, and with the Dutch eating behavior questionnaire for online period. The mean age of individuals was 37.33±8.34 years, and the mean body mass index (BMI) was 23.79±3.42 kg/m2. 60.4% of participants reported that they had 3 main meals and 39.6% 2 main meals during their work. For working online period, 47.2% of participants stated that the total number of meals did not change, 9% decreased, and 43.8% increased. Although there is no statistically significant difference between the rates of exercising in office and during online working periods, 42.9% of the participants stated that the duration of physical activity decreased while they were working online. Although emotional eating values of women (2.75±1.06) was higher than of men (2.54±0.93) during the online study period, it was not found to be statistically significant (p>0.05). It was observed that individuals with higher emotional eating values during online working period were participants who increased number of meals.