Mermer atıklarından üretilen beton parke taşlarının dayanım özelliklerinin araştırılması
Investigation of strength properties of concrete paving stones produced from marble waste
  1. Tez No: 746599
  2. Yazar: MELİKE YAMACI ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM EREN SARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye, bulundurduğu mermer rezervleri sayesinde dünyada ki artan mermer talebini karşılayabilecek özelliktedir. Son yıllarda tedarikçi konumuna yükselen ülkemizde yıllık doğaltaş üretimi 11,5 milyon ton olup işleme tesislerinde ise yıllık 6,5 milyon m2 plaka üretilmektedir. Mermerin yapıtaşı olması sebebiyle ocak ve fabrika kesimi esnasında oluşan farklı tane boyutunda ki atıkların, yine yapılarda yani inşaat sektöründe kullanılabilirliği çokça araştırmaya konu olmuştur. Parke taşı üretiminde mermer atıklarının kullanılabilirliğini konu alan çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmış ve elde edilen verilerin TSE standartlarını karşıladığı görülmüştür. Parke taşları kullanım alanları itibariyle atmosferik olaylardan direkt olarak etkilenmektedir. Bu etkiler yıllar içerisinde taşın fizikomekanik özelliklerinde olumsuzluklara sebep olmakta, kırık ve çatlaklar oluşabilmektedir. Bu çalışmada, mermer atıklarının agega özelliklerini belirlemek amacıyla, özgül ağırlık, su emme, elek analizi, parçalanma direnci, yassılık endeksi ve magnezyum sülfat ile dona dayanıklılık deneyleri yapılmıştır. TS 802 'Beton Karışım Tasarımı Hesap Esasları' standardına uygun bir reçete ile elde edilerek üretilen beton numuneleri TS 2824 EN 1338: 2005, 'Zemin döşemesi için Beton Kaplama Blokları' standardına uygunluğu açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca donma çözülme ve sülfat direnci deneyleri de yapılarak parke taşının çevresel etkenlere karşı direnci ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to its marble reserves, Turkey is able to meet the increasing demand for marble in the world. In our country, which has become a supplier in recent years, annual natural stone block production is 11.5 million tons, and also 6.5 million m2 of slabs are produced in processing facilities. Due to the fact that the wastes in different gain sizes, which are formed during marble cutting in the quarry and factory, their usability in buildings in the construction sector, has been the subject of much research. Positive results were obtained in the studies on the usability of marble waste in paving stone production and it was seen that the data obtained met the TSE standards. Paving stones are directly affected by the atmospheric events due to their usage areas. These effects cause negativities in the physicomechanical properties of the stone over the years, and fractures and cracks may occur. In this study, in order to determine the aggegate properties of marble wastes, specific gavity, water absorption, sieve analysis, fragmentation resistance, flatness index and frost resistance tests with magnesium sulfate were carried out. Concrete samples produced by obtaining a recipe in accordance with the TS 802 'Concrete Mixture Design Calculation Principles' standard and were evaluated in terms of compliance with the TS 2824 EN 1338: 2005, 'Concrete Paving Blocks for Flooring' standard. In addition, freeze-thaw and sulphate resistance tests were carried out to reveal the resistance of the paving stone to environmental factors.