Determinants of entrepreneurial intention by engineering students: A case study of students of Altınbaş University
- Tez No: 746604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma mühendislik öğrencilerinin girişimci olma niyetlerini belirleyen faktörler üzerinde yapılmıştır. Çalışma Altınbaş Üniversitesi'nde 125 mühendislik öğrencisine anket uygulanarak yapılmıştır. Elde edilen veriler daha sonra amaçlanan sonuçlara ulaşmak için hem korelasyon hem de çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, üniversite düzeyinde verilen girişimcilik eğitimi ile öğrencilerin girişimci olma niyetleri arasında orta düzeyde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bulgular ayrıca destekleyici çevre ile öğrencilerin girişimci olma niyetleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır. Analiz sonuçları ayrıca mühendislik öğrencileri arasında girişimcilik kalitesi ile girişimci olma niyeti arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmada, öğrencilerin eğitimlerinin ardından gelecekte girişimci olabilmeleri için üniversitelerde girişimcilik eğitimi almaları gerektiğini, velilerin girişimcilik niteliklerini erken yaşlardan itibaren onlara aşılamaları gerektiğini ima etmiştir. ve ayrıca hükümetin, toplumun ve diğer paydaşların öğrencilerin kendi işlerini kurabilmeleri için girişimcilik için elverişli destekleyici bir ortam sunmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was done on the factors that determine the intention of the engineering students to become entrepreneurs. The study was done through a survey that was administered to 125 engineering students at Altinbaş University, The questionnaire was administered. The data obtained was then analyzed using both correlation and multiple regression analysis to arrive at the intended results. The results showed that there is moderate relation between entrepreneurship education offered at university levels and the intention of students to become entrepreneurs. The finding also concluded that there is a moderate positive relationship between supportive environment and intention of students to become entrepreneurs. The results of the analysis also showed that there is a moderately positive relationship existing between entrepreneurial quality and intention to become entrepreneurs among engineering students. The research them implied that in order for student to become entrepreneurs in the future after studies, there is need for them to be taught entrepreneurship education at the universities, there is need for the parents to instill the entrepreneurial qualities in them from the early stages of their lives, and also there is need for the government, the community and other stakeholders to offer a conducive supportive environment for entrepreneurship for students to be able to create their own businesses