Konya'daki girişimci kadınların sosyal medya kullanımları araştırması
Social media usage research of entrepreneurial women in Konya
- Tez No: 746609
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler, internet teknolojilerinin de hızla ilerlemesine sebep olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde sosyal medya araçları da hayatımızdaki yerini almıştır. Yaşanan gelişmeler, rekabette de önemli değişikliklere yol açmıştır. Medya ve teknoloji ilerledikçe, girişimciler geleneksel medya araçlarıyla pazarlama yapmakla yetinmemiş, sosyal medya pazarlamasına adım atmıştır. Girişimcilerin pazarlama amacıyla sosyal ağları tercih etmesinin sebepleri ise reklam maliyetinin düşük olması, tüketicilerle doğrudan iletişime geçip sorunlarına hızlı yanıt verebilme, müşteriden öneri ve dönüt alabilme, kullanıcıların olumlu yorumlarıyla satışı arttırması, müşterilerle aynı zaman diliminde iletişim kurabilmek gibi sebepler yer almaktadır. Kadın girişimcilerde yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı sosyal medyada girişimcilik faaliyetinde bulunmaktadırlar. Günlük yaşantımıza giren e-ticaret kadın girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Kadınların kendi işlerinin sahibi olmaları, istihdamın artışına katkıda bulunduğu gibi ülkenin ekonomik olarak büyüme ve kalkınmasında da büyük ölçüde etkilemektedir. Bu doğrultuda araştırmanın asıl amacı ise sosyal medyanın sunduğu bu fırsatlar ile kadınların girişimciliğinin artıp artmadığıdır. Bu bağlamda Konya'daki kadın girişimcilerin demografik özellikleri, iş yaşamlarına ve sosyal medya kullanıma ilişkin temel bilgilerin yanı sıra sosyal medya kullanımının girişimcilik fırsatı üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. İlaveten girişimciliğin tarifini içermekte, Dünya'da ve Türkiye'de girişimciliğin önemini ve kadın girişimciliğini incelemektir. Araştırma kapsamında Konya'da girişimcilik faaliyetinde bulunan 220 kadın girişimci dahil edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde ve bulunan sonuçların ölçümlenmesinde,“SPSS IBM”programı kullanılmıştır. Yapılan analizler ve incelemeler doğrultusunda sosyal medyanın sunduğu bu fırsatlar ile kadınların girişimciliğinin arttığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda Konya'daki kadın girişimcilerin demografik özellikleri, iş yaşamlarına ve sosyal medya kullanıma ilişkin temel bilgilerin yanı sıra sosyal medya kullanımının girişimcilik fırsatı üzerindeki olumlu etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obtaining products from the past to the present, and the rapid progress of internet technologies have been the cause. These social life tools also take their place in our lives. The events created competitive advantageous sales. Suffice with media and technology-oriented trainings, marketing production with media tools, social media marketing steps. The reasons for users to prefer social networks in their sales are the high probability of advertisements, options related to purchasing, sales from people who can be bought and conversions, sales in positive comments, and places to communicate with users at the same time. Women are involved in promotions and activities in the agenda areas from showing off. It can give the life of women entrepreneurs for our daily life. There is great progress in the growth and development of the owner, as a business economy, as well as the women of employment. The purpose of this training is that social entrepreneurship is not an art with this training from the promotion of the media. In this context, the demographic characteristics of women entrepreneurs in Konya are perceived in the experience of entrepreneurship in social media, close to their business life and social environment experience. It includes entrepreneurship of entrepreneurship, entrepreneurship in the world and entrepreneurship of entrepreneurship. The research consists of 220 women entrepreneurs engaged in entrepreneurship activities in Konya.“SPSS IBM”program was used to analyze the data and identify the findings. Information about the information on social media presented in this article varies in terms of the use of readership. In this context, we have determined that the demographic characteristics of women entrepreneurs in Konya have a positive effect on entrepreneurship in social media, close to their business life and social environment.