Stratejik birleşme ve satınalmaların, işletmelerin yeniden yapılandırma ve örgütsel yapıları üzerindeki etkileri ve uygulamaya ilişkin bir örnek
The effects of strategic mergers and acquisitions on re-engineering and organizational structure of firms a relevant case
  1. Tez No: 746611
  2. Yazar: NURSEL HAMLE AYDINTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Birleşme ve satınalma operasyonlarının tümünün hedeflenen sonuçları vermemesi, bu operasyonların birer büyüme aracı olarak kullanılmasında ve hedeflenen başarıyı sağlamasında rol oynayan faktörlerin neler olduğunun ayrıntılı şekilde araştırılmasına neden olmuştur. Bu örneklerden bazılarında işletmelerin birleşme öncesi konumlarını dahi koruyamaz hale geldikleri ya da zaafa uğradıkları görülmüştür. Başarısızlık özellikle büyük ölçekli birleşme ve satınalma operasyonlarında görülmüş, ölçek küçüldükçe operasyonlarda başarı oranı artmıştır. Ölçekle beraber; uygun olamayan yönetim ve strateji, vizyonsuzluk, kültürel farklılıklar ve iletişimde gecikme gibi dört önemli faktörün de başarı oranında rol oynadığı, bu faktörlerde başarı sağlanamaması sonucu orta ve küçük ölçekli operasyonlarda da başarısız sonuçların görülmesiyle ortaya çıkmıştır Birleşme ve Satın almaların başarısında çok geniş yelpazede yer alan kriterler ve nedenler rol oynamaktadır. Operasyonun başarısı, ağırlıklı olarak, hedef işletmenin“satın alma öncesi”,“ satın alma sonrası”, satın alma sonrası entegrasyon“ ve ”satın alma sonrası performans" aşamalarında sahip olduğu kapasiteye bağlıdır. Gerek satın alma, gerekse de birleşme operasyonlarında önemli rol oynayan bu aşamalar birbirilerine bağımlıdırlar ve ilgili başarı kriterleri çok yönlü ve çeşitlidir. Söz konusu kriterlerin değerlendirme yöntemleri de büyük önem göstermektedir ve yöntemlerin seçim ve uygulamaları bu türden çalışmaların zor alanlarından biridir. Bu tezde, kablo endüstrisinde küresel bir oyuncu olan Alcatel'in bir satın alma operasyonu bir örnek olay olarak seçilmiştir. Operasyonda hedef işletme konumunda olan yerli, orta ölçekte kablo üretimi yapan bir işletme olan Erkablo'nun satın alma operasyonu öncesindeki organizasyonel yapısı ve durumu incelenmiş, operasyonun tüm aşamaları ve operasyon sonrası entegrasyon aşamalarında yaşadığı değişim ayrıntıları ile ele alınmıştır. Bu çalışma, dış faktörlerin rekabetçi ortamda çok önemli rol oynadığı ülkemiz kablo endüstrisinde yapılmış ilk örnek çalışmadır. Çalışma, satın alma operasyonunun başarılı bir şekilde sonuçlandığını, bir dönem orta ölçekte üretim yapan ulusal bir işletmenin dengeli ve güçlü bir büyüme gösterdiğini, günümüzde ise ürün ve hizmetlerinin küresel kablo pazarlarında arandığını ortaya koymuştur. Buna rağmen, Birleşme ve Satın almaların, kaçınılmaz ve tartışmasız birer büyüme aracı olarak kullanılabileceği iddiasında bulunmak daha çok araştırma gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that not all mergers and acquisitons results in targeted sucess has diverted the attentions of researchers to investigate the factors affecting the success or failure of such operations. It has been shown that in some cases firms that are involved in such operations could not even mintain pre-operation conditions and status. It has also been indicated that the failure examples are mostly seen in bigger scale mergers and acquisitions and that the examples of successful operations incrase as the scale diminishes. There are, however, four other major factors such as; unsuitable management and strategy, poor vision, cultural differences and poor communication affecting the success of the operations and failure in capturing those factors also results in failure of the operations even If the scales are small. As there is a wide variety of reasons and criteria affecting the success of M&As. The success of the operation largely depend on the capacity of acquired (target) firms at pre-acquisiton, post-acquisition, post-acquisition integration and post-acquisition performances phases. Each phase in the process of acquisitions as well as mergers play an important role as they are interdependent and the criteria determining the succes are multifaceted. Evaluation methods of the criteria are also important and one of the difficult areas of such studies. In this thesis an acquisition operation of a French Multinational Corporation; Alcatel, a global player in cable industry has been extensively studied. Pre-acquisition structure and status of The Acquirer's target company, Erkablo, a local medium size v cable manufacturing company has been investigated, changes in the organization of the target firm along the process and post-integration period has been explored in detail. The study is the first example of its kind conducted in Turkish cable industry where the external factors play an important role in successful operations of the competing firms in question. The study indicated that the acquisiton operation has been a successful one and resulted in a steady and strong growth of once a medium size manufacturing firm of which quality products and services are in demand in global markets today. However, due to the multifaceted nature of the operation, further research is necessary to draw a conclusion that M&As are undeniably significant and successfull tools to be employed as growth engines.