Endüstriyel alanda kullanılan koruyucu tekstil ürünlerinin tutum özelliklerinin incelenmesi
Research on handle properties of protective textile products used in industrial areas
- Tez No: 746612
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZDOĞAN, DOÇ. DR. GAMZE SÜPÜREN MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Endüstriyel alanda kullanılan koruyucu giysiler fonksiyonel özellikleri sebebiyle kullanılmakta ve bu ürünlerden istenilen etkinlikte koruma yapması beklenmektedir. İş güvenliğinin sağlanması ve çalışanın korunması amacıyla kullanılan bu giysilerin üretiminde kullanılan kumaşlar, bir yandan bitim işlemleri ile etkin bir koruma özelliği kazanırken, diğer yandan yüzey özellikleri değişerek ağırlaşmakta, yüzeyi daha pürüzlü ya da kaygan olabilmekte, daha fazla kumaş hışırtısı oluşturmakta ve tekstil yüzeyleri sertleşerek daha rahatsız edici bir tutum kazanabilmektedir. Tutum kumaşa dokunduğumuzda hissettiğimiz sertlik, yumuşaklık, kayganlık, pürüzlülük gibi birçok parametreyi kapsamaktadır. Ancak kumaş tutumunun, kişiler tarafından sübjektif olarak değerlendiriliyor olması ve sonucun kişilere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor olması tutumun ölçülmesini ve değerlendirilebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, tutumun objektif olarak ölçülebilmesi hususunda birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, endüstriyel koruma amaçlı olarak kullanılan koruyucu tekstil ürünlerinin tutum özelliklerinin incelenmesi ve farklı yapısal özellikteki ürünlerin tutumlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Personal Protective Clothing used in the industrial area is used due to its functional properties, and these products are expected to provide protection with the desired effect. The fabrics used in the production of these garments, which are used to ensure occupational safety and protect the employee, on the one hand gain an effective protection feature with the finishing processes, on the other hand, the surface properties change and they become heavier, the surface may be more rough or smooth, create more fabric rustling, and the textile surfaces become more uncomfortable by hardening. Fabric handle covers many parameters such as hardness, softness, smoothness, and roughness that we feel when we touch the fabric. However, the fact that fabric handle is evaluated subjectively by people and the result can vary depending on individuals makes it difficult to measure and evaluate the attitude. For this reason, many studies have been carried out to measure fabric handle objectively. In this study, it is aimed to examine the handle properties of protective textile products used in industrial areas and to compare the behavior of products with different structural properties.