Evlilikte affedicilik, merhamet ve duygusal zekânın evlilik doyumuna etkisi
The predictive role of forgiveness, compassion, and emotional intelligence on marital satisfaction
  1. Tez No: 746615
  2. Yazar: BEYZA AĞAÇÇANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı duygusal zekâ, affedicilik ve merhametin, evlilik doyumuna etkisinin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın çalışma grubunu 2022 yılında Konya'da yaşayan 315'i kadın 55'i erkek olmak üzere 370 evli kişi oluşturmaktadır. Araştırmada affedicilik, merhamet ve duygusal zekânın evlilik doyumuna etkisini incelemek amacıyla Sosyo-demografik Kişisel Bilgi Formu, Affedicilik Ölçeği, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği, Merhamet Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı kullanılmıştır. Hiyerarjik çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre ilk aşamada analize katılan cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çocuk sayısı ve evlilik süresi değişkenleri evlilik doyumuna anlamlı bir etkide bulunmamıştır. Affedicilik, Merhamet ve Duygusal Zekâ değişkenleri ikinci aşamada analize dâhil edildiğinde merhamet ve duygusal zekânın evlilik doyumunu anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir. Evli bireylerde merhamet ve duygusal zekâ artarken evlilik doyumu da artmaktadır. Araştırma sonucundan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the predictive role of emotional intelligence, forgiveness and compassion on marital satisfaction. The study group of the research consists of 370 married people, 315 women and 55 men, living in Konya in 2022. Socio-demographic Personal Information Form, Forgiveness Scale, Emotional Intelligence Trait Scale, Compassion Scale and Marriage Life Scale were applied in order to examine the effects of forgiveness, compassion and emotional intelligence on marital satisfaction. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 software was used to analyze the research data. According to the hierarchical multiple linear regression analysis results, the variables of gender, age, education level, number of children and duration of marriage did not have a significant effect on marital satisfaction. When the variables of forgiveness, compassion and emotional Intelligence were included in the analysis in the second stage, it was determined that compassion and emotional intelligence predicted marital satisfaction significantly. While compassion and emotional intelligence increase in married individuals, marital satisfaction also increases. The findings obtained from the research were discussed in the light of the literature and various suggestions were presented.