Oreochromis niloticus'ta bulk ve nano çinko partiküllerinin karşılaştırmalı toksisitesi: Birikim ve oksidatif stresle ilişkili gen ekspresyonlarına etkisi
Comparative toxicity of bulk and nano zinc particles in Oreochromis niloticus: Accumulation and effect on oxidative stress-related gene expressions
- Tez No: 856654
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİRE KARAYTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nanopartiküller çok küçük boyutlardaki hacimlerine göre geniş yüzey alanları sebebiyle oldukça reaktiflerdir. Yüksek reaktivite potansiyeli, nanopartiküllerin biyolojik sistem ve çevreyle zararlı ilişkisine bağlı olarak toksisiteye sebep olabilmektedir. Metal oksit nanopartiküllerinin kullanımındaki hızlı artış, bu partiküllerin çevreye kontrolsüz bir şekilde salınımına neden olmaktadır. Söz konusu bu partiküller, sucul ekosistemleri ve bu ortamdaki organizmaları etkileyerek besin zincirinde potansiyel riske yol açmaktadır. Bu amaçla bu çalışmada Oreochromis niloticus'ta nano-ZnO (
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are very reactive due to their large surface areas compared to their very small volumes. High reactivity potential may cause toxicity due to the harmful relationship of nanoparticles with the biological system and the environment. The rapid increase in the use of metal oxide nanoparticles leads to the uncontrolled release of these particles into the environment. These particles affect the aquatic ecosystem and the organisms found there, thus causing risks in the food chain. For this purpose, in this study, the LC50 values of nano-ZnO (