Cınnamomum verum kabuğu ekstraktı kullanılarak ZnO nanopartikülleri ve ZnO/TiO2 nano kompozitinin hidrotermal ve yeşil sentez yöntemleri ile karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative study of ZnO nanoparticles and ZnO/TiO2 nanocomposite using Cinnamomum verum bark extract by hydrothermal and green synthesis methods
- Tez No: 848187
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde nanoteknoloji daha sağlam, kaliteli, dayanıklı, ucuz, hafif ve küçük cihazlar geliştirmek için kullanılmaktadır. Geliştirilen bu ürünler, azaltılmış malzeme kullanımı, enerji tasarrufu, maliyet etkinliği, kolay nakliye imkanı, artan fonksiyonellik ve kullanım kolaylığı gibi üretim avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Nanopartikülleri sentezlemek için bitkilerin ve baharatların kullanımı, sürdürülebilir ve gelecek vaat eden bir alandır. Bitki ve türevlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen ekstraktlar metal tuzları ile tepkimeye girmeleri sağlanarak metal atomlarının indirgenmesine ve böylece nano boyutta metal partikülleri oluşumunu sağlanmaktadır. Bu bilgiler göz önüne alındığında ve geniş literatür taramaları doğrultusunda bu tez çalışması, doğal ve içerdiği organik bileşenlerden dolayı iyi bir indirgeyici ürün olan Cinnamomum verum kabuğu ekstraktının kullanıldığı hidrotermal ve yeşil sentez yöntemleri ile çinko oksit (ZnO) nanopartikülleri ve çinko oksit/titanyum dioksit (ZnO/TiO2) nanokompozitlerinin üretimini incelemektedir. Elde edilen ZnO NP'leri ve ZnO/TiO2 nanokompozitleri X-ışını difraksiyonu (XRD), Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), Taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi, Enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX) ve Termogravimetrik analiz (TGA) ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, nanotechnology is used to develop more robust, high quality, durable, cheap, lightweight and small devices. These products are characterised by production advantages such as reduced material usage, energy saving, cost effectiveness, easy transport, increased functionality and ease of use. The use of plants and spices to synthesise nanoparticles is a sustainable and promising field. The extracts obtained from plants and their derivatives by various methods react with metal salts to reduce metal atoms and thus to form nano-sized metal particles. Considering this information and in line with the extensive literature review, this thesis investigates the production of zinc oxide (ZnO) nanoparticles and zinc oxide/titanium dioxide (ZnO/TiO2) nanocomposites by hydrothermal and green synthesis methods using Cinnamomum verum bark extract, which is a good reducing product due to its natural and organic components. The obtained ZnO NPs and ZnO/TiO2 nanocomposites were characterised by X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), Scanning electron microscopy (SEM) analysis, Energy dispersive X-ray analysis (EDX) and Thermogravimetric analysis (TGA).