Supply chain risk management : Moroccan pharmaceutical sector case
  1. Tez No: 746631
  2. Yazar: ADIL MASSMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Farmasötik sistemler, zorlanabilecekleri çok çeşitli faaliyetler ve senaryolar ile karakterize edilen bakım ortamlarıdır. Bu, talepteki değişiklikler, tedarikçi ilişkileriyle ilişkili riskler ve benzeri gibi çeşitli tehlikelerle ilişkili beklenmedik senaryolarla sonuçlanan etkileşimlere neden olur. Sonuç olarak, risk yönetimi karar vericiler için önemli bir konu olarak görünmektedir. Bugün tedarik zinciri yönetiminin, katma değer yaratmak için dinamik ve duyarlı olması gerekiyor ve rekabetçi kalırken değişime yanıt vermek için esneklik stratejileri kullanarak bu riskleri azaltıyor. Bu araştırmanın amacı, ilaç şirketlerinin kesintilere yanıt vermek ve tüketiciler için ilaç kesintilerini önlemek için kullandıkları arz ve talep stratejilerini incelemektir. Bu tezde, tedarik zinciri risk yönetimi stratejileri temel olarak 32 Fas ilaç işletmesinde yapılan ampirik bir çalışma ile bağlantılıdır. Bunu takiben, katılımcıların yanıtları, bu stratejiler hakkında daha ayrıntılı bilgi getirmeyi amaçlayan literatür aracılığıyla yapılandırılmış bir ankete dayanmaktadır. Buna göre, sonuçlar Faslı ilaç firmalarının arz ve talep riskini hesaba katmak için tedarikçi seçimi, esnek kontrol, tedarikçi kontrolü, satıcı doğrulaması ve envanter yönetimi gibi bazı önemli faaliyetlere odaklandığını gösterdi. Farmasötik risk yönetimi alanındaki ampirik çalışmalar nadirdir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, Fas bağlamında farmasötik tedarik zinciri laboratuvarları tarafından kullanılan ve bu hayati stratejilere daha fazla kaynak ayıran birkaç kilit risk yönetimi stratejisinin ana hatlarını çizerek bu alandaki ampirik çalışmaların kıtlığını ele almaktır. Bu firmaların arz ve talep tekniklerinin çoğunun proaktif olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pharmaceutical systems are care settings characterized by the wide range of activities and scenarios with which they would be challenged. This causes interactions that result in unexpected scenarios associated with a variety of dangers such as variations in demand, risks associated with supplier relationships, and so on…. As a result, risk management appears to be a major issue for decision-makers. Today supply chain management needs to be dynamic and responsive to create added value, and mitigates these risks by using flexibility strategies to respond to change while remaining competitive. The goal of this research is to look into the supply and demand strategies used by pharmaceutical companies to respond to disruptions and avoid medicine interruptions for consumers. In this thesis the supply chain risk management strategies are basically connected to an empirical study done in 32 Moroccan pharmaceutical enterprises. Following that, the participants' responses were based on a questionnaire structured through the literature seeks to bring more detailed information about these strategies. Accordingly, the results showed that Moroccan pharmaceutical firms focus on some crucial activities such as supplier selection, flexible control, supplier control, vendor verification, and inventory management to account for supply and demand risk. Empirical studies in the field of pharmaceutical risk management are rare. Thus, the goal of this work is address the scarcity of empirical studies in this field by outlining several key risk management strategies used by pharmaceutical supply chain laboratories in the context of Morocco which are putting more resources into these vital strategies. Most of the supply and demand techniques of these firms are found to be proactive .