Automatic spectrum sensing technique using support vector machine in cognitive radio network
  1. Tez No: 746635
  2. Yazar: MUSTAFA KAMAL YAWER ARKWAZEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Spektrum kullanımı için Bilişsel Radyo (CR) ağı kurulmuştur. Bu teknoloji, lisanssız kullanıcıların spektrumu lisanslı kullanıcılarla paylaşmasına olanak tanır. Böyle bir işlemi gerçekleştirmek için beyaz (lisanslı) spektrumdaki boşlukları bulmak için spektrumun periyodik olarak taranması gerekir. Bu yazıda otomatik spektrum algılama yaklaşımları önerilmiştir. Derin öğrenme sınıflandırıcısı yani Neural Network a Multilayer Perceptron (MLP) ve Gradient Boosting (GB), Support Vector Machine (SVM), Logistic Regression (L_R), K-nearest Neighbor (KNN) ve Bagging algoritması gibi makine öğrenme yaklaşımları. SVM tabanlı spektrum algılama, bu teknik kullanılarak elde edilen %94.01 spektrum algılama doğruluğu ile daha iyi performans gösterir.
Özet (Çeviri)
Cognitive Radio (CR) network is established for spectrum utilization. This technology allows unlicensed users to share the spectrum with licensed users. In order to perform such a process, the spectrum needs to be periodically scanned in order to find the voids in the white (licensed) spectrum. Automatic spectrum sensing approaches are proposed in this paper. Deep learning classifier namely Neural Network a Multilayer Perceptron (MLP) and machine learning approaches such as Gradient Boosting (GB), Support Vector Machine (SVM), Logistic Regression (L_R), K-nearest Neighbor (KNN) and Bagging algorithm. SVM-based spectrum sensing is outperformed with 94.01 % spectrum sensing accuracy was achieved using this technique