Narration of Kashmiri nationalism through video songs/stories
Keşmir ulus kimliğin şarkılarda ve müzik kliplerinde temsili
- Tez No: 746642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bollywood için Keşmir, her zaman aşk ve romantizmin sembolü olmuştur. Keşmir'in güzel manzaralı vadileri ve Mera yüklü dağları Hintli film yapımcılarının dikkatini çekti. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilen Keşmir, güzel doğal manzarası ve yeşilliği ile bilinir. Keşmir'de veya Keşmir hakkında çekilen 89 öncesi Bollywood sinemalarının büyük bir kısmı, Keşmir kişiliğinin herhangi bir bileşeniyle - kültür, kıyafet, yemek pişirme, müzik veya lehçe - neredeyse hiç konuşmaz. Ancak 1989 sonrası filmler Bollywood, medya kuruluşları, potansiyel ziyaretçiler ve sıradan insanlar için Keşmir'in imajını değiştirdi. Keşmir vadisinde yaklaşık 70'den fazla film çekiliyor, ancak Hintli film yapımcıları için Keşmir sadece bir film seti ve bundan başka bir şey değildi. Keşmir kültürünün ve diğer unsurların bu filmlerde tasvir edilme şansının olduğu durumlar neredeyse hiç yoktur (Hussain 2018).
Özet (Çeviri)
Kashmir, for Bollywood, has always been a symbol of love and romance. The beautiful scenic valleys and Pasture laden mountains of Kashmir caught the eye of the Indian filmmakers. Kashmir, which is perceived as one of the most beautiful places on earth, is known for its beautiful natural scenery and verdure. A large portion of the pre-89 Bollywood cinemas shot in Kashmir or about Kashmir scarcely speak to any constituent of Kashmiri personality - be it culture, dress, cooking, music, or dialect. However, the post-1989 films changed the image of Kashmir for Bollywood, media houses, potential sightseers, and the commoner. Around more than 70 films are being shot in the Kashmir valley, but for Hindi filmmakers, Kashmir was merely a film set and nothing more than that. Hardly there are instances when Kashmiri culture and other aspects have got a chance to be portrayed in these films (Hussain 2018).