Hesaplamalı tasarımın mimari tasarım süreçlerindeki dönüşüme etkileri: Form bulma mimarisinin geleneksel çadır formu üzerinden değerlendirilmesi
The effects of computational design on transformation in architectural design process: An evaluation of form finding architecture through the traditional tent form
  1. Tez No: 746649
  2. Yazar: NURŞAH ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hesaplamalı tasarım başlığı altında yer alan ve mimari tasarımda kullanılan parametrik tasarım, algoritmik tasarım, evrimsel sistemler, üretken sistemler ve uzman sistemler gibi yöntemler mimari tasarım süreçlerinde önemli rol oynamaktadır. Hesaplamalı tasarımın mimaride kullanılması için her zaman bir bilgisayara ihtiyaç duyulmazken, sayısal tasarım mimari temsilin ifadesinde bilgisayar araçlarının kullanımını ifade eder. Hesaplamalı tasarım ile bahsedilen yöntemler mimari tasarım süreçlerinde ve üretim ilişkilerinde dönüşümleri başlatmış ve çeşitli tartışma başlıklarını da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma kapsamında hesaplamalı tasarım başlığı form bulma mimarisi üzerinden incelenmektedir. Form bulma mimarisinde ise bugün hesaplamalı tasarım yöntemleri ideal denge formunun bulunmasına yardımcı olur ve yeni optimizasyon araçlarını ortaya koyar. Form bulma mimarisinin en eski geleneksek tasarım örnekleri göçebe mimarisi ile ortaya çıkar. Göçebe mimarisinde yer alan çadır formlarından bazıları bugün form bulmada yer alan germe yapıları mantığıyla çalışır. Bu germe yapıları örneklerinin başında gelen kara çadır formu çalışma örneği olarak seçilmiştir. Belirlenen kara çadır formu hesaplamalı tasarım yöntemleri ile tekrar ifade edilmektedir. Bu sayede aynı tasarım düşüncesi korunarak seçilen geleneksel tasarım örneği hesaplamalı tasarım yöntemi ile oluşturulduğunda tasarım sürecinin nasıl dönüştüğü ortaya koyulmaya çalışılmış; yeni sürecin oluşan sonucun çeşitlenmesini sağladığı ve çeşitli varyasyonlar arasından seçim yapılmasına olanak tanıdığı ifade edilmektedir. Oluşan varyasyonlar arasından en uygun seçimin yapılabilmesi için ise yine hesaplamalı tasarım yöntemleri sayesinde form optimizasyonu yapılabilmektedir ve bu durum belirlenen koşullara göre en iyi sonucun üretilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Methods such as parametric design, algorithmic design, evolutionary systems, generative systems and expert systems, which are under the heading of computational design and used in architectural design, play an important role in architectural design processes. While a computer is not always needed to use computational design in architecture, digital design refers to the use of computer tools in the expression of architectural representation. The methods mentioned with computational design have started the transformations in architectural design processes and production relations and brought along various discussion topics. Within the scope of this study, the computational design title is examined through the form-finding architecture. In form-finding architecture, computational design methods help find the ideal equilibrium form and introduce new optimization tools. The earliest traditional design examples of form-finding architecture emerge with nomadic architecture. Some of the tent forms in nomadic architecture today work with the logic of tension structures involved in finding form. The black tent form, which is one of the leading examples of these tension structures, was chosen as a working example. The determined black tent form is re-expressed with computational design methods. In this way, it has been tried to reveal how the design process is transformed when the traditional design sample chosen by preserving the same design idea is created with the computational design method; It is stated that the new process enables the result to be diversified and allows to choose among various variations. In order to make the most appropriate selection among the variations that occur, form optimization can be made thanks to the computational design methods, and this allows the best result to be produced according to the determined conditions.