Çeşitli geri dönüşümlü agregaların kayma dayanımları
The shear strengths of various recycled aggregates
  1. Tez No: 746654
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnşaat ve yıkıntı atıklarından üretilen geri dönüştürülmüş agregaların geoteknik uygulamalarda kullanılması, çevresel kaygılar ve artan maliyetler nedeniyle son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Bununla birlikte, bu geri dönüştürülmüş agregaların heterojen olması malzemelerin mühendislik özelliklerini önemli ölçüde etkilemekte ve kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada, dolgularda geri dönüştürülmüş agrega kullanımını artırmak için söz konusu heterojenlikten kaynaklı farklılıkların belirlenmesine odaklanılmıştır. Buna göre, farklı inşaat çalışmaları sonucunda atık olarak ortaya çıkan dokuz farklı geri dönüştürülmüş agrega üzerinde büyük ölçekli kesme kutusu ve California Taşıma Oranı (CBR) deneyleri yapılmıştır. Deneylerde rölatif sıkılık ve su içeriği parametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Ayrıca deneylerin sonuçları, yerel bir taş ocağından elde edilen doğal agregalar üzerinde yapılan benzer deneylerin sonuçlarıyla da karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, geri dönüştürülmüş beton agregaların elde edildiği betonun basınç dayanımı veya geri dönüştürülmüş agrega içindeki doğal agrega yüzdesi arttıkça içsel sürtünme açılarının ve CBR değerlerinin de arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, geri dönüştürülmüş agregaların rölatif yoğunluğundaki artış, kesme mukavemetlerini iyileştirmiştir. Öte yandan kırma tuğlaların optimum su içeriğinin yüksek olmasının geoteknik özelliklerini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of recycled aggregates produced from construction and demolition wastes in geotechnical applications has gained importance in recent years due to environmental concerns and increasing costs. However, the heterogeneity of these recycled aggregates significantly affects the engineering properties of the materials and limits their use. In this study, it is focused on determining the differences arising from the said heterogeneity in order to increase the use of recycled aggregate in fillings. Accordingly, large-scale shear box and California Transport Ratio (CBR) experiments were conducted on nine different recycled aggregates generated as waste as a result of different construction works. The effects of relative density and water content parameters were investigated in the experiments. In addition, the results of the experiments were compared with the results of similar experiments on natural aggregates obtained from a local quarry. As a result, it was determined that as the compressive strength of the concrete obtained from recycled aggregate or the percentage of natural aggregate in the recycled aggregate increased, the internal friction angles and CBR values also increased. Also, the increase in the relative density of the recycled aggregates improved their shear strength. On the other hand, it has been determined that the high optimum water content of the crushed bricks affects the geotechnical properties negatively.