A foucauldian reading of the criminal patient in Peter Shaffer's Equus and the Psychiatric Prisoners in Martin McDonagh's The Pillowman
Peter Shaffer'ın Equus'undaki Suçlu Hastanın ve Martin McDonagh'ın Yastık Adam'ındaki psikiyatrik mahkûmların Foucaultcu bir okuması
  1. Tez No: 802618
  2. Yazar: ARAM DANESH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMREN YELMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Peter Shaffer'ın Equus'unda (1973) bir kurum olarak temsil edildiği haliyle akıl hastanesinin, ve Martin McDonagh'ın Yastık Adam'ında (2003) bir kurum olarak temsil edildiği haliyle hapishanenin Foucault'cu bir analizini yapmayı ve Foucault'nun Disiplin ve Ceza (1975) eserinde ortaya koyduğu argümanlarını takip ederek bu iki oyunu karşılaştırmayı, ve seçilen oyunlardaki akıl 'hastası' öznelerin kurumlar tarafından nasıl 'ele alındığını' incelemeyi amaçlamaktadır. Bu karşılaştırma, esas olarak kurumlardaki 'öznelerini' (yatan hasta ve mahkum) 'disipline etme ve cezalandırma' sürecinde yetkililerin (psikiyatrist ve polis) kullandığı tekniklere, aygıtlara, motivasyonlara ve oynadıkları rollere, ve bir hapishanenin zihinsel olarak 'hasta' olan bir suçluyu hapsedebilecek, bir akıl hastanesinin ise suçlu bir zihinsel 'engelli' kişiyi duvarları içine alabilecek kadar benzemelerine odaklanmaktadır. Akıl hastanesi ve hapishanelerin Panoptikon ve gözetim tekniklerinin kullanımlarının, 'söylem' oluşturma ve söylemi yerine getirme güçlerinin, ve fiziksel ve zihinsel manipülasyon yoluyla 'öznelerini' 'anormallikten' 'normalliğe' doğru 'disipline etme ve cezalandırma' süreçlerinin ortak oluşu sebebiyle bu iki kurumun, öznelerini veya öznelerinin özgün kişiliklerini 'idam' ettiği tartışılmaktadır. Tezde, akıl hastanesinin kişinin 'norm' söyleminin dışına çıkmasına neden olan 'benzersizliğinin' 'anormal' kısımlarını kişilerin benliğinden çıkararak 'öznelerinin zihinsel özgünlüğünü idam ettiği,' ve hapishanenin (Yastık Adam'ın totaliter ortamında) bunu, kişiyi toplumdan uzaklaştırmak için suçluyu kelimenin tam anlamıyla idam ederek, yani 'özneyi' cezalandırarak ve genel toplumu bu süreçte 'disipline ederek' yaptığı iddia edilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make a Foucauldian analysis of the mental hospital as an institution as represented in Peter Shaffer's Equus (1973), and the prison as an institution as represented in Martin McDonagh's The Pillowman (2003), comparing them following Foucault's arguments made mainly in his Discipline and Punish (1975), and examining how the mentally 'ill' subjects of these institutions are accordingly treated in the two selected British plays. The comparison mainly focuses on the techniques, apparatuses, motivations, and the role authorities (the psychiatrist and the policemen) play in 'disciplining and punishing' their 'subjects' (the inpatient and the inmate) within the institutions, and how they are so similar in that a prison is able to imprison a criminal who is mentally 'ill,' and that a mental hospital is able to admit a mentally 'ill' criminal person within its walls. Due to their shared use of Panopticon and surveillance, ability to form and enforce discourses, and 'disciplining and punishing' their 'subject' through physical and mental manipulation into 'normality' from 'abnormality,' the prison and the mental hospital are argued to 'execute' the subject or his/her individuality. The mental hospital is argued to 'mentally execute' its 'subjects' by removing from them the 'abnormal' parts of 'uniqueness' which make the person fall outside the discourse of the 'norm,' and the prison (in The Pillowman's totalitarian setting) is argued to do this by removing the person from society by literally executing the criminal, hence 'punishing' the 'subject' and 'disciplining' the general society in the process.