Aspirasyon pnömoni tanısıyla yatırılan 1-24 ay arası çocukların çeşitli yönlerden incelenmesi
Examination of children between 1-24 months, with a diagnosis of aspiration pneumonia, from various aspects
- Tez No: 746672
- Danışmanlar: UZMAN FEYZULLAH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamıza servisimizde yatan ve aspirasyon pnömonisi tanısı alan 30 hasta alındı. Olgu grubumuzun yaş ortalaması 3,02+-3,87 aydı. (max. 14 ay, min 1 ay., SE:3,87) Çalışmamıza katılan olgu grubumuzun 19'u (%63,3) kız, 11'i (%36,7) erkek idi. Çalışmamıza katılan çocukların 9'u (%30) aşılarını tam olarak yaptırmış, 16'sı (%53) aşılarının bir veya birkaçı eksik 5'inin (%17'si) ise hiç aşısı yoktu (Tablo 13). Bu gruptan 18'i (%60) Devit-3 kullanıyor, 12'si %40 ise hiç Devit-3 kullanmamıştı (Tablo 14). 6'sı (%20) proflaksi veya tedavi için demir preparatı kullanıyor, 24'ü (%80) ise demir preparatı kullanmıyordu (Tablo 15). Çalışmamıza alınan aspirasyon pnömonili çocuklarda kızların ortalama yaşı 3,21+-3,03 ay (min 1, maksimal 14 aylık SE 3,03), erkeklerin ortalama yaşı 2,68+-3,82 ay (min 1, maksimal 11 aylık SE 3,82)olarak saptandı. Cinsiyete bağlı olarak aspirasyon pnömonisi gelişme yaşının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p>0,05). Olguların anne yaş ortalaması 23,3+-6,77 yıl (max 45 min 17, SE 6,77), baba yaş ortalaması 28,5 +- 6,8 yıl (maksimum 51, minimum 22 SE(6,8) olarak saptandı. Olguların en fazla kardeş sayısı 7 idi. aspirasyon pnömonisi olan vakaların kaçıncı çocuk olduğunun istatistiksel olarak karşılaştırılmasında anlamlı bir sonuç bulunamadı p>0,05) Serviste yatarak tedavi gören hastaların ortalama yatış süresi 12,17 +- 4,23 gün (maksimum 17, minimum 0), SE 4,23) olarak saptandı. Yatış süreleri bakımından cinsiyet olarak kızlar için 12,11 +- 4,12, erkekler için 12,27+- 4,60 olarak saptandı. İstatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,103). Aspirasyon pnömonisi geçirip ikinci atakla servisimize yatırılan hastalarımızın hastanede kalış süreleri, atak geçirmeyen vakalarla karşılaştırıldı, istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Thirty patients who were hospitalized in our service and diagnosed with aspiration pneumonia were included in our study. The mean age of our case group was 3.02+-3.87 months. (max. 14 months, min. 1 month., SE:3,87) Of our case group participating in our study, 19 (63.3%) were female and 11 (36.7%) were male. Nine (30%) of the children who participated in our study were fully vaccinated, 16 (53%) had one or more missing vaccines and 5 (17%) had no vaccination at all (Table 13). Of this group, 18 (60%) were using Devit-3, and 12 of them 40% had never used Devit-3 (Table 14). 6 (20%) were using iron preparations for prophylaxis or treatment, and 24 (80%) were not using iron preparations (Table 15). In the children with aspiration pneumonia included in our study, the mean age of girls was 3.21+-3.03 months (min 1, maximum 14 months SE 3.03), and the mean age of boys was 2.68+-3.82 months (min 1, maximum 11 months SE 3.82). Age at development of aspiration pneumonia was not found to be statistically significant depending on gender (p>0.05). Mean maternal age of the cases was 23.3+-6.77 years (max 45 min 17, SE 6.77) and father's mean age was 28.5 +- 6.8 years (maximum 51, minimum 22 SE(6.8) detected. The maximum number of siblings of the cases was 7. No significant results were found in the statistical comparison of the number of children with aspiration pneumonia p>0.05) The mean length of stay of the inpatients in the ward was 12.17 +- 4.23 days (maximum 17, minimum 0), SE 4.23). In terms of length of stay, it was determined as 12.11 +- 4.12 for girls and 12.27 +- 4.60 for boys. There was no statistically significant difference between the two groups (p>0.103). The hospital stays of our patients who had aspiration pneumonia and were admitted to our service with a second attack were compared with those who did not have an attack, and no statistical difference was found (p>0.05).