Gergin eğik askılı köprü davranışına farklı kablo düzenlerinin ve öngerme kuvvetinin etkisi
The effect Of different cable arrangements and post-tensioning force on the behavior of cable stayed bridge
- Tez No: 746673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada gergin eğik askılı köprülerin davranışına kablolarına uygulanan öngerme kuvvetinin ve farklı kablo düzenlerinin etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda Nissibi Köprüsü örnek olarak seçilmiştir. Köprünün sonlu elemanlar modeli SAP2000 (2006) programı kullanılarak modellenmiştir. Fan ve değiştirilmiş fan tip olmak üzere iki farklı kablo düzenine sahip iki tane sonlu eleman modeli SAP2000 (2006) programı kullanılarak modellenmiştir. Bu modellerin kablolarına uygulanacak öngerme kuvvetlerinin belirlenebilmesinde MATLAB, SAP2000 OAPI ve Jaya optimizasyon yönteminin birlikte çalıştığı bir kod kullanılmıştır. Öngerme kuvvetlerinin belirlenmesinde tabliye düşey yerdeğiştirmesi, kule yatay yerdeğiştirmesi ve kablolarda meydana gelen gerilmeler için sınır değerler belirlenmiş ve bu sınır değerleri ihlal etmeyecek şekilde öngerme kuvvetleri belirlenmiştir. Köprünün sonlu elemanlar modellerinin sabit, hareketli kamyon yükü, rüzgâr yükü ve deprem yüklerini içeren farkı yük kombinasyonları altında analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen veriler ışığında hem öngerme kuvvetinin hem de farklı kablo düzeninin köprünün yapısal davranışına olan etkileri ayrı ayrı incelenmiş ve elde edilen sonuçlar maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a master's thesis, the effect of the PTF applied to the stay cables and effect of different cable arrangements on the behavior of cable stayed bridges has been researched. In this context, Nissibi Cable Stayed Bridge was selected as an application. The finite element model of the bridge was modeled using the SAP2000 (2006) program. Two finite element models of the bridge with two different cable arrangements, (fan and modified fan type), were created using the SAP2000 (2006) program. The proper set of PTF determined with the help of the developed optimization process which provides to work together metaheuristic algorithm named (Jaya) and Open Applicable Programming Interface (OAPI) properties of SAP2000 (2006) with codes created in MATLAB. In the determination of the PTFs, limit values of design constraints were specified for the vertical displacement of the deck, horizontal displacement of the pylon and the stresses occurring in the stay cables, and the PTFs were determined in a way that would not violate specified limit values. The analysis of the finite element models of the bridge was carried out under different load combinations including vehicle loads, wind loads and earthquake loads. At the end due to the data obtained as a result of the analysis, the effects of both the PTF and the different cable arrangement on the structural behavior of the bridge were examined separately and the obtained results are presented.