Toraks bilgisayarlı tomografi tetkiklerinin radyasyon dozları ve dozla ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of radiation doses and dosage-related factors of thoracic computed tomography examinations
- Tez No: 746671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ AMAÇ Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme, kullanımı her geçen gün artmaktadır. BT görüntülemenin en önemli sorunlarından biri radyasyon dozu ve yönetimidir. Çalışmamızda Toraks BT görüntülemede hastaların maruz kaldığı ortalama radyasyon dozunu belirlemeyi ve radyasyon dozunu etkileyen faktörleri incelemeyerek optimize etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda 1 Eylül 2021- 1 Aralık 2021 tarihleri arasında elde olunan toplam 1451 adet toraks anjio BT, dual enerji toraks anjio BT ve HRCT tetkiklerini retrospektif olarak inceledik. Çalışmada hastaların yaşı, tetkikin çekim zamanı (mesai içi, mesai dışı), tomografi cihazının markası (GE Discovery, Siemens Somatom ve Toshiba Aquilion Prime) , hastaları tetkike yönlendiren birimler (Acil servis, yatan hasta, poliklinik) , hastaların görüntüleme sırasındaki pozisyonları ( kolların durumu, santralizasyon , tarama alanları) , toraksın ölçülen en geniş bölümündeki ön- arka ve sağ- sol çapları değerlendirilmiş değişkenlerdir. Ayrıca 2021 Kasım ayında birimimizde yapılmış olan BT çekimiyle ilgili teknisyen eğitimi ve tomografi cihazlarındaki teknik parametre optimizasyonu bağımlı değişken olarak değerlendirilmiştir. Tüm olguların Bilgisayarlı Tomografi Doz İndeksleri (CTDI), Doz Uzunluk Ürünü (DLP) değerleri kaydedilmiş ve efektif doz hesaplamaları yapılmıştır. BULGULAR Çalışmamıza 1451 tetkik dahil edilmiştir. Tüm tetkiklerin ortalama CTDIvol değeri 8,93 (±3,65) mGy, DLP değeri 324,33 (±133,71) mGy.cm ve efektif doz değeri ise 4,54 (±1,87) mSv olarak hesaplanmıştır. HRCT tetkiklerinde ortalama efektif radyasyon dozu 4.22 mSv, toraks anjio BT 4.42 mSv ve dual enerji toraks anjio BT tetkiklerinde 6.86 mSV hesaplanmıştır. Toraks anjio BT ve HRCT tetkikleri ile karşılaştırıldığında Dual enerji toraks anjio BT tetkikinin CTDIvol, DLP ve efektif radyasyon doz değerlerinin istatistiksel anlamlı oranda yüksektir (p0.005). Z-ekseninde toplam fazla taranmış alan fazlalığı ile ortalama DLP ve efektif doz değerleri arasında çok zayıf düzeyde pozitif yönde ilişki mevcuttur (sırasıyla p0.005).
Özet (Çeviri)
The use of Computed Tomography (CT) imaging is increasing day by day. One of the most important problems of CT imaging is radiation dose and management. In our study, we aimed to calculate the average radiation dose that patients were exposed to in thoracic CT imaging and to examine the factors affecting the radiation dose. MATERİALS AND METHODS In our study, we retrospectively analyzed a total of 1451 thoracic angio CT, dual energy thoracic angio CT and HRCT examinations obtained between 1 September 2021 and 1 December 2021 in the Department of Radiology at Ege University Medical Faculty Hospital. In the study, the age of the patients, the time of the examination (during working hours, out of working hours), the model of the tomography device (GE Discovery, Siemens Somatom ve Toshiba Aquilion Prime), the units refering the patients to the examination (emergency department, inpatient, outpatient clinic), the positions of the patients during image acquisition (arms status, centralization, scanning areas), anteroposterior and tranverse diameters in the widest measured part of the thorax are evaluated variables. In addition, technician training for CT acqusition was performed in our unit in November 2021 and the optimization of technical parameters in tomography devices were revised as dependent variables. Computed Tomography Dose Index (CTDI), Dose Length Product (DLP) values of all cases were recorded and effective dose calculations were made. RESULTS Our study population included 1451 patients. The mean CTDIvol value of all examinations was calculated as 8.93 (±3.65) mGy, the DLP value as 324.33 (±133.71) mGy.cm and the effective dose value as 4.54 (±1.87) mSv. The mean effective radiation dose was calculated as 4.22 mSv in HRCT examinations, 4.42 mSv in thoracic angio CT and 6.86 mSv in dual energy thoracic angio CT examinations. Compared with thoracic angio CT and HRCT examinations, CTDIvol, DLP and effective radiation dose values of Dual energy thoracic angio CT examinations were statistically significantly higher (p0.005). There was a very weak positive correlation between the total excess scanned area on the Z-axis and the mean DLP and effective dose values (p0.005).