Anadolu namazgahları
Anatolian prayer places
- Tez No: 746676
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Anadolu geneline yayılmış; çeşitleri, fonksiyonları, bölgeleri ve yapı malzemeleri göz önüne alınarak incelenmiş namazgahlar oluşturmaktadır. Bu güne kadar bölgesel ya da dönemsel namazgah çalışmaları yapılmış olup, Anadolu'nun genelini kapsayan bir çalışma yapılmamıştır. Bu sebeple 10 yılı aşan bir sürede Anadolu'nun geneli taranmış, hemen her bölgeden, Anadolu Tarihi içindeki farklı dönemlerden, farklı fonksiyonlara sahip namazgahlar tespit edilmiştir. Bu çalışmada Anadolu'dan gelmiş geçmiş hangi medeniyetlerin ne şekilde namazgahlar bıraktığı, hangi bölgelerde daha çok hangi tipte namazgahların tercih edildiği, namazgahların zaman ve bölge genelinde hangi fonksiyonları eda ettiği, hangi yapı malzemelerinin tercih edildiği, karşılıklı mukayese edilerek sunulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden 45 farklı namazgah gözden geçirilmiş olup, tek tek fotoğraflanarak yerinde incelenmiş, ölçüleri alınarak çizimleri yapılmıştır. Günümüzde değişen toplum şartları ve ulaşım imkanları nedeniyle namazgahlar kullanılmamakta ve hatta hızlı bir şekilde tahrip olmaktadır. Toplumun önemli bir kısmı da namazgahın ne olduğunu bilmemektedir. Halbuki asırlar boyunca namazgahlar toplum hafızasının oluşturulduğu en önemli toplanma ve ibadet mekanlarından biri olmuştur. Bu çalışmamızda farklı fonksiyonları ile tarihte önemli görevler yerine getirmiş namazgahları, örnekleri ve yaşanmışlıkları, mimari özellikleri ile anlatarak, unutulmaya yüz tutmuş bu mimari yapı türünü ve kültürel mirası tüm yönleri ile yeniden hatırlatmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Subject of this work is closely examined open-air prayer places (Namazgâh) with its features, functions and regional whereabouts. Even though there are a lot of regional and periodic studies about Namazgâh there's no any complete work of their varieties throughout Anatolian history. I have collected a huge amount of archive for more than ten years in comparison of all the historic Namazgâh and I have carefully reviewed their regional and periodic backgrounds as well as their work of materials. In my work 45 different Namazgâh are examined with their sizes and pictures. Their illustrated models are also laid out and closely examined for further studies. Due to constant change of daily life and limited access to many of them, unfortunately open-air prayer places are not preferred more often. Sad to say that, those beautiful work of arts will likely fall into ruins soon just because majority of society do not even know what they are today. Whereas Namazgâh were social gatherings of Muslim for centuries and thereby I aimed to remind those cultural heritage to those who are still interested in their history.