Haematococcus pluvialis'ten ekstrakte edilen astaksantinin sübye (Sepia officinalis) marinatında kalite üzerine etkisi
The effect of astaxanthin extracted from Haematococcus pluvialis on quality of the common cuttlefish (Sepia officinalis) marinade
- Tez No: 746675
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, mantosunun yağ asitlerindeki toplam lipitler ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin bir tür olması sebebiyle çalışma ham materyali olarak Cephalopoda familyasının bir üyesi olan Sübye (Sepia officinalis) kullanılmıştır. Çözdürülmüş sübyeler haşlama işleminden sonra metot bölümünde bulunan gruplara göre marinatlar hazırlanmıştır. Haematococcus pluvialis mikro alginden ekstrakte edilen astaksantin pigmenti, sarımsak tozu ve maydanoz antioksidan özellikleri açısından marinasyona eklenerek farklı formülasyon ile üretilen gruplarda kalite parametrelerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Duyusal (Görünüş, Koku, Tat, Doku), mikrobiyolojik (Küf-Maya, Laktik asit, Toplam mezofilik aerobik bakteri, Toplam Psikrotrofik bakteri, Koliform, Fekal Koliform, Staphylococcus aureus, Enterobactericeae) ve kimyasal analizler (pH, TVB-N,TBARS, Ham Yağ, Ham Kül, Nem, Asit, Tuz, Renk) 4 ay süresince 1 aylık periyotlarda tekrarlanmıştır. Yağ asitleri kompozisyonu ve Antioksidan Kapasite Tayini Analizleri depolama periyodunun başında ve sonunda olmak üzere 2 periyotta analiz edilmiştir. Üretimden hemen sonra 4 °C'de depolamaya alınan ve deneme gruplarının depolama periyotlarına bağlı olarak ürün kalitesindeki etkisi, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Subye (Sepia officinalis), a member of the Cephalopoda family, was used as the study raw material, since its mantle is a species rich in total lipids in fatty acids and polyunsaturated fatty acids. After boiling the thawed fish, marinades were prepared according to the groups in the method section. Astaxanthin pigment extracted from Haematococcus pluvialis microalgae was added to the marination in terms of antioxidant properties of garlic and parsley, and changes in quality parameters were observed in the groups produced with different formulations. Sensory (Appearance, Smell, Taste, Texture), microbiological (Mold-Yeast, Lactic acid, Total mesophilic aerobic bacteria, Total Psychrotrophic bacteria, Coliform, Fecal Coliform, Staphylococcus aureus, Enterobactericeae) and chemical analyzes (pH, TVB-N,TBARS, Crude Oil, Crude Ash, Moisture, Acid, Salt, Color) were repeated at 1-month intervals for 4 months. Fatty acid composition and Antioxidant Capacity Determination Analyzes were analyzed in 2 periods, at the beginning and end of the storage period. The effect on the product quality, depending on the storage periods of the experimental groups, which were stored at 4 °C immediately after production, was determined.