The application of big data analytics in healthcare and medicine for clinical decision support systems
Büyük veri analitiklerinin uygulanması sağlık ve tıptaklinik karar destek sistemler
  1. Tez No: 746685
  2. Yazar: IMANE ELFALOUSSI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sağlık alanı, bilim hayatı ve sağlık arasında bir ilişki yaratan Büyük Veri analitiği sayesinde büyük bir devrime tanık oldu. Bu dönüşüm sağlık sistemlerini etkilemekte ve bakım yöntemlerini hemen halk sağlığı politikasını etkileyen başka bir boyuta taşımaktadır. Sağlıkta Büyük Veri, sağlık sistemi ile ilgili, standart yaklaşım ve yöntemlerle analiz edilemeyen veya yönetilemeyen heterojen verileri temsil eder. Sağlık hizmetlerinde Büyük Veri kullanımı tıp ve bilim yaşamının (biyoinformatik, tıp bilişimi vb.) Ek olarak, kanıt olarak hizmet edebilecek bilgileri elde etmek için Verileri analiz etmek ve yorumlamak için mantıksal yaklaşımlar kullanmak, sağlık sisteminin iyileştirici bakım sistemi yerine koruyucu bakım sistemine geçmesine olanak tanır. Sağlık verileri, yönetilmesini çok karmaşık hale getiren farklı kaynaklardan (tıbbi kayıtlar, hasta anketi, hastalık kayıtları vb.) oluşturulur. İyi sonuçlar üretmek ve daha derin bir anlayışa ulaşmak için Verilerin verimli yöntemler, yaklaşımlar ve görselleştirme yöntemleri ile analiz edilmesi ve yönetilmesi gerekir. Bu çalışmada sunulan Büyük Veri analitiği için uygulanan yaklaşımlar, klinik karar vermede yardımcı olan sağlık hizmetlerinde Büyük veri analitiğinin kullanılmasının önemini kanıtlamaktadır. Verileri anlamak için EDA tekniği kullanılacak ve verileri çizelgeler, çizgiler ve haritalarla görselleştirmek için Tableau yazılımı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The healthcare field has witnessed a huge revolution due to Big Data analytics that created a relationship between science life and healthcare. This transformation impacts the healthcare systems and take the care methods to another level which influences immediately the public health policy. In healthcare, Big Data represents heterogenous data that are related with health system, and which cannot be analyzed or managed with standard approaches and methods. The use of Big Data in healthcare helps to combine between medicine and science life (bioinformatics, medical informatics, etc.). Additionally, using logical approaches to analyze and interpret Data to gain information that can serve as evidence allows the healthcare system to move to a preventive care system instead of curative care system. The healthcare Data is generated from different sources (medical records, patients survey, diseases registries, etc.), which make it very complex to be managed. And to produce good results and reach deeper understanding, Data needs to be analyzed and managed with efficient methods, approaches, and visualization methods. The approaches applied for Big Data analytics presented in this work prove the importance of using Big data analytics in healthcare that help in clinical decision making. The EDA technique will be used to comprehend data and Tableau software will be user to visualize data with charts, lines, and maps.