Biochar değişikliklerinin çeşitli şekillerinin uygulanmasıyla tesislerde metal stresinin (ZnO NPS) başa çıkarılması
Coping up metal stress (ZnO NPS) in plants by application of various forms of biochar
- Tez No: 746684
- Danışmanlar: ASOCIACIÓN DR. VISHNU D. RAJPUT, PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güney Rusya'daki Atamanskoe Gölü bölgesindeki kirlenmiş topraklarda ZnO NP'lerinin etkisini azaltmak için farklı biyokömür dozlarının etkinliğini karşılaştırmaktı. ZnO NP'lerin bitkiler ve büyümeleri üzerindeki etkileri analiz edildi. Ayrıca, kirlenmiş topraktaki kirleticilerin türlenmesi ve hareketliliği ortaya çıkarılmış, bunun için Tessier sıralı ekstraksiyon yöntemi kullanılmış ve kullanılabilirliği tartışılmıştır. Toprakta ZnO NP'lerinin varlığı sonucu H. vulgare dokularında biyobirikim nedeniyle oluşan metal stresi ve toprak-bitki ilişkisindeki etkileri analiz edilerek biyokömürün etkilerini hafifletmedeki etkileri incelenmiştir. Mevcut çalışma, zayıf bağlı Zn bileşiklerinin (değiştirilebilir, kompleks haline getirilmiş ve spesifik olarak adsorbe edilmiş) içeriğini ve bunların fluvisol ve spolic tecnosol içinde H. vulgare için bulunabilirliğini araştırmaya işaret etti.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of different doses of biochar to mitigate the impact of ZnO NPs in contaminated soils in the area of the Atamanskoe Lake region in Southern Russia. The effects of ZnO NPs on plants and their growth were analyzed. In addition, the speciation and mobility of the contaminants in the polluted soil were determined, for this the Tessier sequential extraction method was used and its employability is discussed. Metal stress caused by bioaccumulation in the tissues of H. vulgare as a result of the presence of ZnO NPs in the soil and the implications in the soil-plant relationship were analyzed, pointing to the effects of biochar to aliaviate those effects. The present work pointed to investigate the content of weakly bound Zn compounds (exchangeable, complexed and specifically adsorbed) and their availability to H. vulgare in fluvisol and spolic tecnosol.