Uyarlanmış Weibull geometrik süreçte istatistiksel sonuç çıkarımı
Uyarlanmış Weibull geometrik süreçte istatistiksel sonuç çıkarımı
- Tez No: 746701
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geometrik süreç, trend içeren ardışık olaylar arası geçen zamanların modellenmesi için ilk olarak Lam (1988) tarafından yenileme sürecinin bir genellemesi olarak geliştirilmiştir ve yer değiştirme (replacement) problemlerine uygulanmıştır. Bu çalışmada ilk olayın gerçekleşme zamanı X_1 rasgele değişkeni, parametreleri α, b ve λ olan uyarlanmış Weibull dağılımına sahip olduğu varsayılacaktır. Geometrik sürecin a oranı ve uyarlanmış Weibull dağılımının parametreleri en çok olabilirlik tahmin yöntemini kullanılarak tahmin ediciler elde edilecektir. Önerilen tahmin edicilerin küçük örneklem performansları, yan ve hata kareler ortalaması (HKO) kriterlerine göre bir simülasyon çalışmasında incelenecektir. Ardından geometrik süreç ile uyumlu altı gerçek veri seti ele alınarak, bu veri setleri için uyarlanmış Weibull geometrik sürecinin parametre tahminleri hesaplanacak ve T-istatistiğinin kullanılmasıyla süreç için uyarlanmış Weibull dağılımı literatürde en çok kullanılan yaşam dağılımları ile karşılaştırılarak uygunluğu belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
A geometric process used for modelling consecutive arrival times with trend is firstly introduced by Lam (1988) as a generalization of renewal process and applied in replacement problems. In this study, modified Weibull distribution with parameters α, b and λ is selected as the distribution of the first interarrival time X_1. The maximum likelihood estimation method is used for estimating the ratio parameter a of the geometric process and the parameters of modified Weibull distribution. The performance of the estimators proposed for the small sample size is evaluated by a simulation study according to the bias and mean squared error (MSE) criteria. Then, by using six data sets shown to be consistent with the GP model, the estimates of the parameters of the GP with modified Weibull distribution are calculated. Suitability of the modified Weibull distribution for these data sets is determined by T-statistic comparing with the lifetime distributions commonly used in the literature.