Permakültür çocuk oyun alanları: Bursa kentinde değerlendirmeler
Permaculture children's playgrounds: Evaluations of Bursa city
  1. Tez No: 746700
  2. Yazar: EMİR MÜGE ÜSKÜPLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÖHRE POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırmanın amaçları; (1) çocuk oyun alanları ile ilgili bilgiler sunarak permakültür kavramı ve permakültür çocuk oyun alanları ile ilişkilendirmek (2) Bursa kentinde sosyo-ekonomik yapısı farklı mahallelerde bulunan örnek çocuk oyun alanlarını permakültür çocuk oyun alanları tasarım elemanları ve çocuk oyun alanları senaryo elemanları açısından incelemek (3) permakültür çocuk oyun alanlarının planlanması, tasarlanması, uygulanması ve yönetimi konularında öneriler sunmaktır. Materyal ve Yöntem: Araştırmanın ana materyalleri, Bursa kentinde sosyo-ekonomik yapısı farklı düzeyde olan ilçelerde bulunan örnek çocuk oyun alanlarıdır. Araştırmada veriler, permakültür çocuk oyun alanları tasarım elemanları ve senaryo elemanlarını değerlendirmek için düzenlenen formlarla ortaya konulmuştur. Bulgular: Araştırma alanları olan çocuk oyun alanları permakültür çocuk oyun alanları tasarım elemanları ve senaryo elemanları açısından incelenmiştir. Bu araştırmada sosyo-ekonomik yapının mahallerde bulunan çocuk oyun alanlarının kimliğini etkilediği, tasarım ayrıntılarında farklılıklar oluşturduğu ve özellikle doğal elemanların baskın olma durumunun, sosyo-ekonomik açıdan yüksek düzeyde olan mahallerdeki çocuk oyun alanlarında arttığı, sosyo-ekonomik açıdan düşük düzeyde olan mahallerdeki çocuk oyun alanlarında ise bu oranın azaldığı ortaya konulmuştur. Sonuç: Permakültür çocuk oyun alanları tasarım elemanları ve permakültür çocuk oyun alanları senaryo elemanları ile çocuk oyun alanları tasarlamak çocuk oyun alanları tasarımını doğa ile bütünleştiren bir değişim olacaktır. Permakültür çocuk oyun alanları yaklaşımı ile, çocuk oyun alanlarında planlama, tasarım ve yönetim ağını kurgulayarak, sağlıklı çocukların ve bireylerin, böylelikle de sağlıklı toplumların oluşması desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of the research are; (1) to present permaculture concept and permaculture children's playgrounds by presenting information of children's playgrounds, (2) to search sample children's playgrounds, located in different neighborhoods in socio-economic structure of the city of Bursa, in terms of permaculture design elements and scenario elements of playgrounds, (3) to present recommendations on the planning, design, implementation and management of permaculture children's playgrounds. Material and Methods: The main materials of the research are sample children's playgrounds in districts with different socio-economic structures in the city of Bursa. The data were presented with forms designed to evaluate the design elements and scenario elements of permaculture playgrounds. Results: Children's playgrounds have been examined in terms of permaculture children's playgrounds design elements and scenario elements. In this research, the socio-economic structure affects the identity of the playgrounds in the neighborhoods and creates differences in the design details, and especially the dominance of natural elements increases in the playgrounds in the neighborhoods with a high socio-economic level. In the children's playgrounds in the neighborhoods with a low socio-economic level, it has been shown that this rate has decreased. Conclusions: Designing children's playgrounds with permaculture children's playgrounds design elements and scenario elements will be a innovation that integrates the design of children's playgrounds with nature. With the approach of permaculture playgrounds, the formation of healthy children and individuals, and thus healthy societies, will be supported by establishing the network of planning, design and management in children's playgrounds.