Financial performance ranking of Islamic banks in Jordan using EDAS and TOPSIS methods
Ürdün'de EDAS ve TOPSIS yöntemi kullanan İslam bankalarının finansal performans sıralaması
- Tez No: 746704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN TUNCAY TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu makale, ideale benzerlik tercih sıralama tekniğini kullanan Ürdün İslâmi bankalarının finansal performans sıralamasının bulgularını belgelemektedir. Önerilen yaklaşımla, incelenen bankaların finansal performansını etkileyen kriterler belirlenmektedir. TOPSIS ve EDAS yöntemleri, kriterlerin önem ağırlığının ve bankaların performans puanının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışma, analiz edilen Ürdün İslami bankaların EDAS ve TOPSIS performans puanlarında dalgalanmalar olduğunu keşfetmektedir. Bu sonuç, yalnızca dikkate alınan bankaların performans istikrarsızlığını ortaya koymamaktadır, aynı zamanda günümüzün yoğun rekabet ortamında performans testlerinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study documents the findings of financial performance ranking of Jordanian Islamic banks by employing the similarity to ideal preference ranking technique. With the proposed approach, the criteria influencing the financial performance of the investigated banks are determined. TOPSIS and EDAS methods are used to define the significant weight of the criteria and the performance score of the banks. This study discovers fluctuations in the EDAS and TOPSIS performance scores of the analyzed Jordanian Islamic banks. This result reveals the performance instability of the analyzed banks and demonstrates the importance of performance tests in today's intensely competitive environment.