Karar alma süreci teorileri
Theories of decision making processes
- Tez No: 746722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Karar alma, iktisadi ajanın en temel işlevi olarak önemli bir çalışma konusudur. Bu nedenle de iktisadi hayatta çok büyük öneme sahip karar verici birim olan iktisadi ajanların karar verme süreçlerini anlamak birçok araştırmacının temel çalışma konusu olmuştur. İktisadi ajanlar sürekli olarak karar vermektedir ve bu kararların doğruluğu ya da yanlışlığı onlara getiri veya maliyet yaratmaktadır. Bundan dolayı iktisadi ajanların kararlarını optimum olarak vermesini sağlayacak modeller oluşturulmaya ve teorik yapılar kurulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada ise temel amaç olarak karar alma ve karar alma sürecinin iktisadi yerini belirleyerek önemini vurgulamak ve günümüze kadar oluşturulan modelleri ve teorileri incelemek seçilmiştir. Ayrıca bu teorilerin genel olarak ampirik sonuçları incelenerek genel bir çerçeve ortaya konulmaya çalışılmış ve Etkin Piyasa Hipotezi ile yatırımcıların rasyonel karar alıp almadıkları incelenmiştir. Bu çerçevede İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1989-2000 dönemi verileri kullanılarak yapılan birim kök testleri sonucuna göre piyasanın zayıf formda etkin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç ise yatırımcıların kararlarını rasyonel aldığı şeklinde yorumlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Decision-making is an important study subject as the most basic function of the economic agent. For this reason, understanding the decision-making processes of economic agents, which is the decision-making unit of great importance in economic life, has been the main study of many researchers. Economic agents are constantly making decisions, and the correctness or falsity of these decisions creates returns or costs for them. Therefore, it has been tried to create models that will enable economic agents to make their decisions optimally and establish theoretical structures. This study has been chosen to emphasize the importance of decision-making and the decision-making process by determining its economic place and examining the models and theories that have been created until today. In addition, by examining the empirical results of these theories in general, a general framework was tried to be put forward and it was examined whether the investors made rational decisions with the Efficient Market Hypothesis. In this context, according to the results of the unit root tests conducted using the data of the 1989-2000 period of the Istanbul Stock Exchange, it has been determined that the market is efficient in weak form. This result can be interpreted as the investors deciding rationally.