Son yıllarda yeni çıkan oral antidiyabetik ilaçlar ile birlikte artan oral antidiyabetik seçeneklerinin insüline geçiş zamanına ve insülin sonrası kan şekeri kontrolüne etkileri
He effects of oral antidiabetic options increased with new oral antidiabetic drugs on the control of blood sugar after insulin
- Tez No: 746721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus; insülin salınımında yetersizlik veya insülin direnci sonucu kan şekerinde yükselme ile seyreden metabolik ve sistemik bir hastalıktır. Son zamanlarda tip 2 diyabetin tedavisinde kullanıma giren oral antidiyabetikler ile birlikte artan seçeneklerin insüline geçiş zamanı ve kan şekeri regülasyonu üzerine olan etkilerini araştırmayı çalışmamızda hedefledik. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2000-15 Mart 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinin dahiliye polikliniğinde takip edilen ve tip 2 diyabetes mellitus tanıları olan 18 yaş üstü hastaların elektronik kayıtları değerlendirmeye alınmış, uygun 213 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Analiz için Shapiro-Wilk testi ile değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılmıştır. Sonrasında normal dağılım gösteren değişkenlerde bağımsız t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U testi ile değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya aldığımız hastaların %39'u A grubu (metformin/SÜ), %30'u B grubu (metformin/SÜ/pioglitazon) ve %31'i C grubu (metformin/SÜ/DPP4-İ/SGLT-2İ) olarak görüldü. 3.ayda bakılan HbA1C değerleri arasında gruplar arasında anlamlı fark görülmezken 6.ayda bakılan değerlerdeA-C grupları arasında fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.011).
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus; It is a metabolic and systemic disease that progresses with an increase in blood sugar as a result of insufficient insulin secretion or insulin resistance. We aimed to investigate the effects of increasing options with OAD, which have recently been used in the treatment of type 2 diabetes, on the time of transition to insulin, blood sugar regulation. Materials&Methods: Data of patients over the age of 18 who were followed up in the internal medicine outpatient clinic of Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between 1/1/2000-3/15/2021 and diagnosed with type 2 diabetes mellitus were evaluated, and 213 eligible patients were included. For analysis, the Shapiro-Wilk test was used to determine whether the variables showed a normal distribution. Afterwards, the independent t-test was used for normally distributed variables, and the Mann Whitney U test for non-normally distributed variables. Results: 39% of the patients included in the study were group A (metformin/SU), 30% group B (metformin/SU/pioglitazone), and 31% group C (metformin/SU/DPP4-I/SGLT-2I). . While there was no significant difference between the groups between the HbA1C values measured at the 3rd month, the difference was statistically significant between the A-C groups at the 6th month values (p=0.011).