İzmir güneyindeki Şeyl kaynaklı stabilite problemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of shale based stability problems in south of İzmir
- Tez No: 746731
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEZER, DOÇ. DR. CEM KINCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında İzmir güneyindeki şevlerin duraylılığının incelenmesi amacı ile, jeolojik ve geoteknik çalışmalar yürütülmüştür. Çalışma kapsamında inceleme alanının genel jeolojisinin belirlenmesi için arazi çalışması yapılmış, geçmiş çalışmaların incelemesi ile birlikte yapılan değerlendirme bölgedeki hâkim birimin Kumtaşı-Şeyl ardalanması olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ardından inceleme alanı topoğrafyasının hassasiyetle belirlenebilmesi için yüksek çözünürlüklü kameraya sahip bir insansız hava aracı (drone) ile uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme tekniği ile bu uçuşlar sonucu elde edilen veriler düzenlenmiştir. Böylece inceleme bölgesinde stabilite analizleri gerçekleştirilecek şevlerin geometrik özellikleri belirlenerek kesitler oluşturulmuştur. Sonrasında inceleme alanında daha önce gerçekleştirilmiş zemin etüd çalışmaları, proje sahasından alınan numuneler üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deney sonuçları ve literatürde sunulan korelasyonlardan yararlanılarak inceleme alanı zemin profilleri ve ve ilgili mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Limit Denge ve Sonlu Elemanlar Yöntemi ile statik ve depremli durumlarda çalışma alanındaki şevlerin stabilite analizleri tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the stability of the slopes to the south of Izmir city, geological and geotechnical studies were carried out. In the scope of the study, for determination of the geological characteristics of area of investigation, a field study was carried out,. Utilizing the results of past studies, the dominant unit in the region is determined to be anthe interstratification of sandstone and shales. Later, unmanned airborne vehicles (drone) equipped with a high-resolution camera was used to determine the topography of the region under interest. The data obtained was arranged by use of image analysis. Thereafter, geometrical features of the slopes in the investigation area are determined, and cross-sections are constituted. Consequently, data from previous soil investigations, laboratory test results on specimens obtained from field, anc correlations in literature was used to determine the units and soil profiles as well as the relevant engineering properties. Limit state and finite element analyses were performed to analyze the stability of the slopes in the investigation area.