İşitme kayıplı çocuklarda iaü işitme, denge, dil ve konuşma becerileri için ebeveyn farkındalık tarama ölçeği (İDKEFÖ)'nin geliştirilmesi: Bir geçerlik ve güvenirlik çalışması
Development of the iau parent awareness screening scale for hearing, balance, language and speech skills of children with hearing loss: A validity and reliability study
  1. Tez No: 700382
  2. Yazar: ÇAĞLA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşitme kayıplı çocukların gelişimi için ebeveynlerinin farkındalık düzeyinin geçerli ve güvenilir bir ölçekle belirlenmesi, ailenin çocukları için yönlendirilmesinde ve farkındalığın oluşturulmasında önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında;“İşitme Kayıplı Çocuklarda İAÜ İşitme, Denge, Dil ve Konuşma Becerileri için Ebeveyn Farkındalık Tarama Ölçeği (İDKEFÖ)”nin geliştirilmesi ve ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 3-12 yaş arası işitme kayıplı, işitme cihazı ve/veya koklear implant kullanıcısı çocukların ebeveynlerinden oluşan 174 birey dahil edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında literatürden faydalanılarak işitme, denge, dil ve konuşmaya dair ölçülecek kavramlar belirlenmiştir. Madde havuzu oluşturularak 30 maddelik ölçek taslağı, içerik (kapsam) geçerliğini belirlemek için 10 uzmanın görüşüne sunulmuş ve Davis tekniği uygulanmıştır. Pilot uygulama yapılarak madde analizleri tamamlanmış ve esas uygulama için 25 ölçek maddesi belirlenmiştir. Örneklem grubuna esas uygulama yapılmış, madde analizleri, geçerlik ve güvenirlik analizleri tamamlanarak ölçeğe son hali verilmiştir. Ebeveynlere“Kişisel Bilgi Formu”ve“Ölçek Taslağı”çevrimiçi form veya telefon görüşmesi yoluyla uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde geçerlik analizleri için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Güvenirlik analizleri için Cronbach Alpha katsayısı ve test-tekrar test yöntemi kullanılmıştır. Ölçek maddelerine verilen yanıtların sosyo-demografik veriler ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan veri analizi sonucunda geliştirilen ölçek 5 faktör (işitme, denge, dil-konuşma, ebeveyn desteği ve belirtileri fark etme) ve 21 maddeden oluşmuştur. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen 5 faktörlü yapı toplam varyansın %65,965'ini açıklamaktadır. Güvenirlik analizi sonucunda, ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,846 olarak hesaplanmıştır, ölçek yüksek derecede güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Determining the level of awareness of parents for the development of hearing-impaired children with a valid and reliable scale will make a significant contribution to guiding the family for their children and creating awareness. In this context, in this thesis study; it is aimed to develop the IAU Parent Awareness Screening Scale For Hearing, Balance, Language And Speech Skills of Children with Hearing Loss and to conduct validity and reliability studies of the scale. A total of 174 individuals were included in the study, consisting of parents of children with hearing loss, hearing aid and/or cochlear implant users aged 3-12 years. In the first stage of the study, the concepts to be measured about hearing, balance, language and speech were determined by using the literature. By creating an item pool, the draft of the 30-item scale was submitted to the opinion of 10 experts to determine the content (scope) validity, and Davis technique was applied. Item analyzes were completed by making a pilot application and 25 scale items were determined for the main application. The main application was made to the sample group, item analyzes, validity and reliability analyzes were completed and the scale was finalized.“Personal Information Form”and“Scale Draft”were applied to parents via online form or telephone interview. In the statistical analysis of the data, exploratory and confirmatory factor analyzes were performed for validity analysis. Cronbach Alpha coefficient and test-retest method were used for reliability analysis. The relationship between the answers given to the scale items and the socio-demographic data was statistically evaluated. The scale developed as a result of the data analysis consists of 5 factors (hearing, balance, language-speech, parental support and recognizing symptoms) and 21 items. The 5-factor structure obtained as a result of the exploratory factor analysis explains 65.965% of the total variance. As a result of the reliability analysis, the Cronbach's alpha coefficient of the scale was calculated as 0.846, and the scale is highly reliable. As a result of the analyzes performed to determine the test-retest reliability (n=68), it was determined that there was a significant relationship between the mean scores obtained from the test and retest applications, and the measurements were stable and consistent.