Nesnelerin interneti ve bulut tabanlı gerçek zamanlı izleme sistemi
Internet of things and cloud-based real-time monitoring system
- Tez No: 746741
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ALPASLAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nesnelerin İnterneti, hemen hemen her alanda uygulamasını bulan, teknolojide yeni ve yaklaşmakta olan bir trenddir. Nesneler internete ve birbirine bağlandığında tüm sistemi akıllı hale getirir. Nesnelerin İnterneti, yaşamın her alanında kullanılabilir.: Akıllı şehirler, Akıllı evler, Akıllı perakende ve çok daha fazlası. Örneğin, evin veya yiyecek veya ilaç depolarının sıcaklığını ve nemini kontrol etmek amaçlı olarak nesnelerin interneti tabanlı sensör ağları kullanılır. Bu çalışmada gömülü sistem üzerinden çalışacak, sıcaklık ve nem sensörleri başta olmak üzere farklı sensörlerden alınan verilerin bulut üzerinden internete bağlandığı bir cihaz tasarlanmıştır. Web uygulama ile bağlantılı olarak bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sensör ağları bağlantılı bir cihaz ve bunun üzerinden sıcaklık ve nem sensörleri tarafından sürekli veri takibi yapılmıştır. Bu uygulama ile sıcaklık ve nem başta olmak üzere ortamın kısmen veya tamamen kontrol edilmesi de mümkündür.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things is a new and upcoming trend in technology that finds its application in almost every field. When objects are connected to the internet and to each other, it makes the whole system smart. The Internet of Things can be used in every aspect of life: Smart cities, Smart homes, Smart retail and much more. For example, IoT-based sensor networks are used to control the temperature and humidity of the home or food or drug stores. In this study, a device that will operate on an embedded system and connect data from different sensors, especially temperature and humidity sensors, to the internet via the cloud has been designed. A system design has been carried out in connection with the web application. Continuous data monitoring was carried out by a device with sensor networks and temperature and humidity sensors over it. With this application, it is also possible to partially or completely control the environment, especially temperature and humidity.