Esansiyel trombositozlu hastalarda jak-2 mutasyonu ile lökosit sayısı arasındaki ilişki
The relationship between the jak-2 mutation and the leucocyte count in patients with essential thrombocytosis
  1. Tez No: 746749
  2. Yazar: MEHMET ERDEM ALAGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: JAK2 mutasyonu ET ve diğer KMPH‟ların tanısında önemli yere sahiptir. Özellikle JAK2 mutasyonunun keşfinden sonra tanısal algoritmalar değişmiş, gelecekte de JAK2 üzerine etkili ilaçların kullanımı için çalışmalar başlamıştır. ET‟de beklenen yaşam süresi normal hastalara benzemekle birlikte özellikle de trombohemorajik komplikasyonlar major morbidite ve mortalite sebebidir. Trombohemorajik komplikasyonlar için risk faktörü olarak bazı parametreler tanımlanmıştır. Çalışmalara göre ET‟de sıklığı %20-70 arasında değişen JAK2 mutasyonunun tanısal değeri kanıtlanmış olmakla birlikte trombohemorajik komplikasyonlarla ilişkisi henüz kesinleşmemiştir. Pek çok çalışmada lökositozun tek başına trombotik risk faktörlerinden biri olduğu tespit edilmiştir. Biz bu çalışmamızda Esansiyel Trombositoz tanılı 205 hastanın genel klinik ve laboratuar değerlendirmesini yaptık. Bu hastalardan JAK2 mutasyon analizi yapılan 84 hastada daha önceden tespit edilmiş veya araştırılmaya devam eden trombotik risk faktörleri ile ve özellikle de lökositoz ile JAK2 mutasyonunun ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğinde 2005-2012 yılları arasında ET tanısıyla takip edilen 205 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: JAK2 mutasyonu hastaların % 54,7‟sinde pozitif saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: JAK2 mutation has an important role in the diagnosis of ET and other CMPH. Especially after the discovery of the JAK2 mutation, diagnostic algorithms have changed, and studies have begun for the use of drugs effective on JAK2 in the future. Although life expectancy in ET is similar to normal patients, thrombohemorrhagic complications in particular are major causes of morbidity and mortality. Some parameters have been defined as risk factors for thrombohemorrhagic complications. Although the diagnostic value of JAK2 mutation has been proven, whose frequency varies between 20-70% in ET according to studies, its relationship with thrombohemorrhagic complications has not yet been determined. In many studies, leukocytosis has been found to be one of the thrombotic risk factors alone. In this study, we performed the general clinical and laboratory evaluation of 205 patients diagnosed with Essential Thrombocytosis. We aimed to evaluate the relationship of JAK2 mutation with previously detected or ongoing thrombotic risk factors, especially leukocytosis, in 84 patients whose JAK2 mutation analysis was performed. Materials and Methods: The files of 205 patients who were followed up with the diagnosis of ET in the Hematology Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital between 2005 and 2012 were analyzed retrospectively. Results: JAK2 mutation was positive in 54.7% of the patients.