Soya fasulyesinin Türkiye'deki üretim ve dağılımı
Production and distribution of soya bean
  1. Tez No: 74676
  2. Yazar: ERSİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELÇUK BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ill SOYA FASULYESİNİN TÜRKİYE'DEKİ ÜRETİMİ VE DAĞILIMI ÖZET: Dengeli beslenme için gerekli protein kaynaklan içerisinde en ucuzu soya olup, bu yönüyle önemli bir avantaja sahiptir. Protein değerine bakıldığı zaman bu açıkça görülmektedir. 1995-96 Dünya Soya Fasulyesi üretimi yaklaşık 123 milyon ton civarında olup, yine bunun yaklaşık 8 milyon tonunu A.B.D. tek başına üretmektedir. Aynı yıllarda Türkiye'nin soya üretimi yaklaşık 81 bin tondur. Soyanın ülkemizde yeterince tanıtılıp, önemli ölçüde üretilmesi, kanımca ülkemizin lehine olacaktır. Ekim zamanı itibarıyla, ana ürün soya, Nisan ayı ortasından itibaren Mayıs ayı ortalarına kadar ekilebilir. Ana ürün soya tarımında ekim zamanı, toprak sıcaklığına göre ayarlanmalıdır. Ekim zamanı mısır tarımında olduğu gibi, toprak sıcaklığı en az 10-1 2°C olmalıdır. İkinci ürün soya ekimi, buğday hasadından sonra 10-15 gün içerisinde bitirilmelidir. Geç ekimler hiç bir şekilde Temmuz ayının 1. Haftasını geçmemelidir. İkinci ürün soya tarımında ekimin gecikmesi, verimi azalttığı gibi hasadın yağmurlu döneme kalmasına neden olur. Soyada istenilen üretime geçilebilmesi için, öncelikle alınması gereken tedbirler şunlardır: 1- Taban fiyat erken açıklanmalı (Mart ayında) 2- Ürün bedeli peşin ödenmeli 3- Pazar sorununun halledilmesi gerekir 4- Yağ fabrikaları ithal girdi kullanıyor. Sübvansiyon gerekli. 5- İşletme kredilerinin artırılması gerekir. 6- Alımlardaki kesintiler (%15'e varan oranda) üretimi olumsuz yönde etkiliyor, bunun halledilmesi gerekir. 7- Yüksek nemli tohuma alım kolaylığı sağlanmalıdır (%15 neme kadar şartsız, %1 6-1 8 neme indirimli fiyat) 8- Soya entegre tesisleri kurulmasının teşvik edilmesi gerekir. 9- Teknik bilgi akışının sağlanması (maliyetlerin düşürülmesi) gerekir. 10- Tohum bayilerinin kontrol dilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
IV PRODUCTION AND DISTRIBUTION OF SOYA BEAN ABSTRACT: Soya-bean provides a great advantage with its price being considerably cheap in comparison with the other protein sources which are essential for a well-balanced nutrition.This can easily be seen when the protein amounts are considered. Soya production in 1995/96 in the vorld is nearly 123 million ton. The 58 million ton of that belongs to the USA only. In the same year the the soya -bean production in Turkey is approximately 81.000 ton. The introduction of the soya bean among the consumers,development and increase of its production to great extent will be in favor of Turkey. With respect to the planting period main production soya bean plantation process should be completed until mid-may.In siya agriculture,planting time should be determined dependig on the soil temperature.Like corn,soya should also be planted when the soil temperature is at least 10-12 °C. Second production soya bean should be harvested within the 10-15 days just after the wheat harvest, later plantation should never be after than the firs week of july.Other wise,the yield decreases and the harvest is delayed until the raing period. But,first of all,certain precautions should be taken in order to accomplish this aim,such as: 1- The lowest price should be announced early, (in March) 2- The price of production should be paid in cash. 3- Marketing problems should be solved. 4- Oil factories use imported raw masterials. Financial support by government is essential. 5- Business credits must be increased. 6- Deductions (nearly 15 %) in purchase which affect the production in a negative - way should be revised. 7- Easiness should be provided for beans having a high degree of moisture. (for 15 % moisture.exact price,for 16-18 % moisture,lower price) 8- The establishments of soya,in tegration should be encouraged. 9- Technical information gain should be provided. Cost prices should be lowered. 10- Grain-sellers should be controlled.