Speed and flux control of an induction motor using the V/F method based on the fuzzy PI technique
Bulanık PI tekniğine dayalı V/F yöntemini kullanarak bir asenkron motorun hız ve akı kontrolü
  1. Tez No: 746774
  2. Yazar: MOHAMMED HESHAM SALEH AL-EZZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRIT MYDERRİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Asenkron motorlar günümüzde endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Asenkron motorlar basit ve sağlam yapısı, yüksek verimliliği, iyi güç faktörü ve kendi kendine hareket eden torku vardır. Bu nedenlerle fabrika uygulamalarında ve proseslerde en çok kullanılan motorlardan biridir. Asenkron motorun hızını kontrol etmek için manyetik akının değeri her zaman sabit tutulmalıdır. Bu amaçla farklı yöntemler kullanılabilir. Scalar V/f kontrol, bir asenkron motorun hızını kontrol etmek için basit ve pratik bir yol sağlar. Bu tezde, motor hızını düzenleyerek ve manyetik akı değerini nominal değerde tutarak Skalar V/f kontrol performansını iyileştirmeye yönelik çalışma yapılmıştır. Matlab-Simulink'teki simülasyon sonuçları, önerilen yöntemin etkinliğini ve kontrol sisteminin, motorun verimliliğini artırmaya ve kayıpları azaltmaya katkıda bulunan sabit bir manyetik akı değerini korurken motor hızını düzenlemede yüksek performans sağlama yeteneğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, induction motors are widely used in the industry. They have a simple, robust structure, high efficiency, good power, and self-starting torque. For these reasons, they are preferable motors in factory applications and processes. The value of the magnetic Flux must always be kept constant while controlling the induction motor`s Speed. For this purpose, different methods can be used. The Scalar V/f control system provides a simple and practical way to control the speed of the induction motor. In this thesis, work is done to improve the performance of the Scalar V/f control system by regulating the motor speed and maintaining the value of the magnetic Flux at the nominal value. The simulation results in Matlab-Simulink showed the effectiveness of the proposed method and the ability of the control system to provide high performance in regulating the motor speed while maintaining a constant value of the magnetic Flux, which contributes to increasing the motor efficiency and reducing losses.