Çalışan seçim süreci için bir karar destek sistemi
A decision support system for the employee selection process
- Tez No: 746775
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşletmeler içyapıları gereği çeşitli işleri belli çatı altına toplayıp hem işleyişi hem de takip kolaylığını sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu durum hiyerarşik düzeni de beraberinde getirmektedirler. Hiyerarşik düzen doğru kullanıldığında ya da doğru işlendiğinde işletmeler için oldukça önemli noktaya gelmektedir. Önemli nokta departmanların ayrılışı ve bunların en başında yer alan İnsan Kaynakları olduğu açıkça araştırmalarda belirtilmektedir. Ana merkezde olan İnsan Kaynakları diğer bölümlerin ya da departmanların personel temini, ücretler, haklar ve benzeri tüm işleyişi özünde bulundurmaktadır. Tezin amacı doğrultusunda personel temini açısından teknolojiye ayak uydurup, gerekli ihtiyaçları tamamlamak için bir sistem geliştirilmektedir. Bu sistemde algoritmalar ve program dillerinden uygun olarak seçilen Karar Ağacı algoritması ve Pyhton program dili kullanılacaktır. Bu iki İnsan Kaynakları departmanının diğer departmanların ihtiyaç duyduğu personel temin isteğini yerine getirecektir. Algoritmalar hayatı kolaylaştıran, rekabet ortamında işletmeleri öne çıkaracak anekdotları sırasıyla, adım adım gösteren, yalnızca çözümü karşı tarafa iletmeyerek nasıl çözüldüğünü anlatmaktan bir kavramdır. Bu kavramda metinsel olarak düz ifade ya da akış diyagramları kullanılmaktadır. Karar Ağacı algoritması ise en tepeden en aşağı basamağa kadar stratejiyi kullanıcısına sunan sınıflandırma algoritmasından biridir. Bu algoritma kalabalık bir veri kümesinden, birtakım kuralları uygulayarak daha küçük kümelere bölen bir yapıdır. Tezimizde yukarıda bahsedilen algoritma ile birlikte hareket edecek olan programlama dili ise Python'dır. Python programlama dili veri setinden küçük parçalar elde etmek suretiyle bütünün en küçük parçasına indirgeyerek çözüm sunmayı hedeflemektedir. Açıklamalar doğrultusunda Bir İşletmenin İnsan Kaynakları Bölümünde Çalışan Seçim Sürecinin Eniyilemesi konusu Python ve Karar Ağacı algoritması kullanılarak personel temini sırasında özlük bilgilerini veri tabanında tutan ve ardından bunları algoritmamız ile eğitip, öğretip, insan kaynaklarının önüne düşmesi sağlanılmaktadır. Sonuçta adayın uygun olup olmadığı ile birlikte ne derecede uygun olduğu kontrol edilir. Geri kalan süreçte insan kaynakları sadece uygun bir adayı değil aralarından seçim yapabilme kolaylığını da sağlamakla birlikte adalet ortamı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The jobs that should be in the businesses are about to be moved to a certain overlap and to make them happy. This is also the case with those who work in the safety rules. The hierarchical order is the work that can be performed in order to be processed correctly. It is clearly stated that the important point is the Human Resources on the ground, coming from within the departments. The personnel supply and wages of the departments or departments in the Human Resources areas in the main center are included in all kinds of facilities. For the purpose of the thesis, a system is being developed for those who may need and adapt technologies with personal opportunities. This system will be implemented in accordance with velar and languages. These two Resources bill will request the supply of personnel needed by other departments. Algorithms are a concept that provides convenience in life, plans a plan in life, and tells how to solve an event that can be experienced at every step. In this concept, plain expressions or environmental diagrams are used as text. Decision Tree down Tree is one of the most strategic users from the top to the top. This is a structure that divides a large dataset into a larger smaller one. The programming language that will act with the tool in our thesis is Python. Python programming language aims to provide a solution by reducing the smallest piece to obtain small parts from the data set. Optimization of the Employee Selection Process in the Department of Management of a Business provided by Disclosures Python and the persons to be recruited from the personnel whose decision will be taken are informed and informed about. It is checked how suitable the candidate can be, together with whether he is suitable. An environment of fairness will be ensured together to facilitate your being in a position to remain a suitable candidate for the remaining human resources resources.