Ebe ve hemşirelerin ebeveynliğe yönelik tutum ve anne istihdam suçluluklarının incelenmesi
Investigation of attitudes of midwives and nurses towards parenting and the level of guilt in maternal employment
  1. Tez No: 746819
  2. Yazar: MERVE AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜDEK SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:0-6 yaş grubu çocuğu olan ebe ve hemşirelerin ebeveynliğe yönelik tutum ve anne istihdam suçluluk düzeylerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel türdedir. Araştırma evrenini Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi birimlerinde ve Kütahya il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan, 0-6 yaş grubu çocuğu olan ebe ve hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 01 Mayıs- 01 Ağustos 2021 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 150 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Veriler; Bilgi Toplama Formu, Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeği-Anne Formu ve Anne İstihdam Suçluluğu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama,“Independent Sample- t”test“ANOVA”test,“Mann- Whitney U”test,“Kruskal- Wallis H”test yöntemleri, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the attitudes of midwives and nurses with 0-6 age group children towards parenting and Examination of maternal employment guilt levels. Materials and Methods: The research is descriptive and cross-sectional. (The population of the research is midwives and nurses with children in the 0-6 age group working in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital units and Family Health Centers in the city center of Kütahya.) The sample of the research is between 01 May and 01 August 2021. It consisted of 150 midwives and nurses who provided the criteria for inclusion in the study. Datas was collected using Information Collection Form, Parenting Attitude Scale-Mother Form and Mother Collected using the Employment Guilt Scale. In the analysis of data, number, percentage, mean,“Independent Sample-t”test“ANOVA”test,“Mann-Whitney U”test,“Kruskal-Wallis H”test methods, Spearman correlation analysis was used. Results: Midwives and nurses mean total EATS score is 40.16±7.48, ASISS score the mean is 62.27±15.72.