Stancu tipli szasz-mirakyan-bernstein operatörleri
Stancu type of szasz-mirakyan-bernstein operators
  1. Tez No: 746868
  2. Yazar: BURCU FEDAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Szasz-Mirakyan-Bernstein Operatörleri ve Chlodovsky tipli Szasz-Mirakyan-Bernstein Operatörlerinin bazı Stancu tipli genellemeleri tanımlanmış ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Stancu genellemeleri için kullanılan parametrelere bağlı olarak Bohman-Korovkin Teoreminin koşullarının sağlanıp sağlanmadığı araştırılmıştır. Bu operatörlerin momentleri için genel formüller elde edilmiş, bu formüller yardımıyla merkezi momentler hesaplanmıştır. Süreklilik modüllerine bağlı yaklaşım hızları ve Voronovskaya tipli teoremler elde edilmiştir. Elde edilen formüller uygun bir fonksiyona uygulanıp, bilgisayar programı yardımıyla grafik üzerinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some Stancu type generalizations of Szasz-Mirakyan-Bernstein Operators and Chlodovsky type Szasz-Mirakyan-Bernstein Operators are defined and their approximation properties are examined. Depending on the parameters used for Stancu's generalizations, it has been investigated whether the conditions of Bohman-Korovkin's Theorem are satisfied. The general formulas for the moments of these operators were obtained, and the central moments were calculated with the help of these formulas. Approximation rates depending on the contiunty modules and Voronovskaya type theorems are obtained. The obtained formulas were applied to a suitable function and interpreted on the graph with the help of a computer program.