Reel ve kompleks değişkenli fonksiyonlara bernstein tipli polinomlar ile yaklaşım
Approximaiton to real and complex variable functions by bernstein type polynomials
- Tez No: 386273
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan bazı tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, sürekli fonksiyon uzayında ve L_{p} uzaylarında Kantorovich-Stancu tipli polinomların ve Szasz operatörünün Kantorovich tipli genelleşmesinin yaklaşım özellikleri incelenmiş ve bu operatörlerin yaklaşım hızı hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde, ilk olarak kompleks Stancu tipli Jakimovski-Leviatan operatörler ve kompleks Chlodovsky tipli Szasz-Stancu operatörler dizisinin p(d) bölgesinde B özelliğine sahip analitik f fonksiyonuna yakınsaklığı incelenmiş ve ayrıca kompleks Chlodovsky tipli Szasz-Stancu operatörler dizisinin bir özel durumunda üstel sınırlı f fonksiyonu için kapalı disk üzerinde yaklaşım oranı hesaplanmıştır. Daha sonra, kompleks Schurer tipli operatörler dizisinin analitik f fonksiyonuna yaklaşım oranı, eşanlı yaklaşım oranı, tam yakınsama oranı ve Voronovskaja tip teorem niceliksel olarak elde edilmiştir. Beşinci bölümde, tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some definitions and theorems needed in the thesis. In the third chapter, approximation properties of Kantorovich-Stancu type polynomials and Kantorovich type generalization of Szasz operator have been investigated and order of convergence of these operators has been calculated in continuous function space and L_{p} spaces. In the fourth chapter, firstly convergences of the sequences of complex Stancu type Jakimovski-Leviatan operators and complex Chlodovsky type Szasz-Stancu operators to function f being analytic and having property B in p(d) have been examined and also for a special case of complex Chlodovsky type Szasz-Stancu operators sequence attached function f satisfying exponential-type growth condition the order of convergence has been calculated in closed disks. Afterwards, the order of approximation and simultaneous approximation, Voronovskaja type results with quantitative estimate, the exact degree of approximation for sequence of complex Schurer type operators attached to analytic function f have been obtained. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis have been discussed.