IR ışınlarından kaynaklanan DNA hasarının elektrokimyasal yöntemlerle tespiti ve hasarın bazı moleküller varlığında incelenmesi
Determinaation of DNA damage caused by IR rays by electrochemical methods and investigation of the damage in the presence of some molecules
  1. Tez No: 746878
  2. Yazar: PELİN UYSAL ÇALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİCAN MUTİ ERDEM, PROF. DR. HAKAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma, IR ışınlarının neden olduğu DNA hasarının, Guanin bazının yükseltgenme sinyalinde meydana gelen değişimin elektrokimyasal olarak ölçülerek tespit edilmesi ve söz konusu hasarın belirli vitaminlerin ve polimerlerin varlığında nasıl değiştiğinin incelenmesini amaçlamaktadır. Materyal ve Yöntem: Tek kullanımlık kalem grafit elektrot yüzeyine immobilize edilen çift sarmal DNA belirli süreler IR ışığına maruz bırakıldı. Maruziyetten önce ve sonra Guanin yükseltgenme sinyalindeki değişim incelendi. Ayrıca elektrot yüzeyine immobilize edilmiş olan DNA'nın üzerine vitamin/doğal polimer kaplanarak söz konusu hasarın değişimi incelenmiştir. Böylece söz konusu vitamin/doğal polimerin hasarı engellemedeki etkisi araştırılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Çalışmada, C, B7, D ve E vitaminleri ile doğal polimerler olan kitosan ve polietilen glikol (PEG)'in IR ışınlarından kaynaklanan hasarı önlemeye etkisi araştırılmış ve C ve E vitaminlerinin hasarı engellemde etkili olmadığı, D ve B7 vitaminleri ile kitosan ve PEG polimerlerinin, DNA molekülünün IR ışınlarının etkisiyle hasara uğramasını engellediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to detect DNA damage caused by IR rays by measuring the change in the oxidation signals of Guanine electrochemically and to examine the changes in this damage in the presence of certain vitamins and polimers. Materials and Methods: Double-stranded DNA was immobilized onto the surface of the disposable pencil graphite electrode and was exposed to IR light for certain periods. The change in the oxidation signal of guanine before and after exposure was measured. In addition, the DNA immobilized electrode surface was coated with vitamin/natural polymer and exposed to IR rays, and the guanine oxidation signal was measured before and after exposure. In this way, it was investigated the effect of vitamin/ polymers on preventing DNA damage caused by IR rays. Results and Conclusion: In this study, the effects of Vitamin C, B7, D and E and natural polymers, chitosan and polyethylene glycol (PEG), on the preventing of DNA damage caused by IR rays were investigated. It has been determined that vitamins C and E are not effective in preventing damage, and vitamins D and B7, as well as chitosan and PEG polymers, prevent the DNA molecule from being damaged by the effect of IR rays.