Gelişmeleri kaçırma korkusunun psikolojik ihtiyaçlar ve öz-yeterlilik ile ilişkisi
Relationship of fear of missing developments with psychological needs and self-sufficiency
  1. Tez No: 746880
  2. Yazar: HAZAL DİDEM ÖZELHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma yetişkinlerin gelişmeleri kaçırma korkularının daha çok hangi psikolojik ihtiyaçlardan kaynaklandığını ve öz yeterlilik düzeylerinin gelişmeleri kaçırma korkusu seviyesini etkileyip etkilemediğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Gönüllülük esasına göre araştırmanın evrenini sosyal medya kullanan ve İstanbul'da ikamet eden 25-44 yaş aralığında olan 392 kişiye; demografik bilgi formu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) ölçeği, Öz yeterlilik ölçeği, İhtiyaç Doyumu ölçeği Aralık 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 392 kişinin 243' ü kadın, 147'si erkektir. Uygulama sonucunda verilerin analiz sonuçları değerlendirildi. Kişilerin öz yeterlilik düzeyleri ile gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyleri arasında negatif yönde istatiksel açıdan anlamlı ilişki bulgulanmıştır. Genel özyeterlilik düzeyi artarken sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu azalmaktadır. İhtiyaç doyumu ile sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu arasında negatif yönde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Yani ihtiyaç doyumu düzeyi artarken sosyal ortamlarda gelişmeleri kaçırma korkusu azalmaktadır. Demografik bilgilerde ise, sosyal medyadaki hesap sayısı, sosyal medyadaki arkadaş sayısı, günlük sosyal medyada geçirilen süre, e-posta kontrol etme sıklığı arttıkça gelişmeleri kaçırma korkusu artmaktadır. Katılımcıların yaşı ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında negatif yönde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır. Yaş artarken korku düzeyi azalmıştır. Erkek katılımcıların gelişmeleri kaçırma korkusu kadın katılımcılara göre daha yüksek olduğu sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine which psychological needs result in adults' fear of missing out and whether their level of self- missing out. Demographic information form, fear of missing out ( efficacy has an effect on their fear of FoMO ) scale, self- efficacy scale and need satisfaction scale are applied on the population of the study, which, 392 volunteers who use social media and live in , between the dates of December 2020-April 2021. 243 of 392 volunteers are female, 147 are male the applications the results of the data analysis are evaluated. Between self efficacy level and fear of missing out, there's a negative meaningful relationship statistically. As the self efficacy level increases, fear of missing out on social spaces decrease. Between needs being met and fear of missing out on social spaces, there's a negative meaningful relationship statistically. This means as the level of needs being met increase, fear of missing out on social spaces decrease. As for the demographic information, as the number of accounts on social media, the number of friends on social media, the amount of time spent on social media, the frequency of checking e-mails increase, the fear of missing out increase as well. A negative meaningful relationship is detected between the age of volunteers and fear of missing out. As the age increases, the level of fear decreases. It is detected that male volunteers had a higher level of missing out than female volunteers.