Examination of the relationship between functional movement screening test scores and lower extremity injury risk of the elite candidate male footballers playing in U19 and U13 groups
U19 ve U13 gruplarında oynayan elit adayı futbolcuların fonksiyonel hareket taraması test skorlarının alt ekstremite sakatlık riski ile ilişkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 746897
  2. Yazar: OZAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, U19 ve U13 gruplarında oynayan elit aday erkek futbolcuların fonksiyonel hareket tarama test puanları ile alt ekstremite yaralanma riski arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma 2018-2019 sezonu Galatasaray Futbol Akademisi'ne bağlı olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun belirlediği gelişim liglerinde futbol oynayan 13-19 yaş grubu erkek elit adayı sporcuların (n=41) geçmişe dönük verileri ile yapılmıştır. Futbolcuların fonksiyonel hareket düzeylerini belirlemek için fonksiyonel haraket tarama bataryası kullanıldı. Uygulanan testteki hareketler, derin çömelme, engel adımı, aynı doğrultuda ileri hamle, omuz hareketliliği, aktif düz bacak kaldırma, gövde stabilitesi şınav, gövde rotasyon dengesidir. Katılımcılar, ölçümler başlamadan önce test hakkında bilgilendirildi ve ardından uygulamalı olarak gösterildi. Testin uygulanması sırasında her hareket üç kez tekrarlanmıştır. Testten elde edilebilecek puanlar 0-21 arasında değişmektedir. Elde edilen değerleri SPSS programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the functional movement screen test scores of elite male football players playing in the U19 and U13 groups and the risk of lower extremity injury. The study was conducted with the retrospective data of 13-19 age group male elite candidate athletes (n=41) playing football in the development leagues determined by the Turkish Football Federation, affiliated to the Galatasaray Football Academy, in the 2018-2019 season. Functional movement screen (FMS) battery was used to determine the functional movement levels of the football players. The movements in the applied test are, respectively, deep squat, hurdle step, in-line lunge, shoulder mobility, active straight leg raise, trunk stability push-up, rotary stability. Participants were informed about the test before the measurements began, and then demonstrated as a practice. Each movement was repeated three times during the application of the test. The scores that can be obtained from the test range from 0 to 21.