Sarkopenik diz osteosteartritli hastaların ultrasonografi ile tanımlanması, fonksiyonellik, dizabilite ve hayat kalitesi açısından değerlendirilmesi ve sarkopenik bulguların ENMG (elektronöromiyografi ) ile incelenmesi
Identification of patients with sarcopenic knee osteostearthritis by ultrasonography, evaluation of functionality, disability and quality of life and examination of sarcopenic findings by electroneuromyography
  1. Tez No: 941575
  2. Yazar: HANDE NUR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Amaç: Sarkopenik diz osteosteartirli hastaların ultrasonografi ile tanımlayarak fonksiyonellik, dizabilite ve hayat kalitesi açısından değerlendirilmek, sarkopenik bulguları ENMG (Elektronöromiyografi) ile incelemek ve bu parametrelerin ciddi sarkopenik ile sarkopenik hastalar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak, ayrıca sarkopeninin diz osteoortritinin erken ve ileri evrelerindeki etkilerinini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Klinik ve radyolojik olarak diz osteoartriti tanısı ve Sonografik Uyluk Ayar Oranı (STAR) algoritmasına göre sarkopeni tanısı olan 83 kadın hasta çalışmaya alındı. Hastalar STAR algoritmasında göre sarkopenik (n:50) ve ciddi sarkopenik (n:33) olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm sarkopenik hastalar Amerikan Romatoloji Birliği (The American College of Rheumatology: ACR) 2016 kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı aldı ve Kellgren-Lawrence (K-L) evrelemesine göre her bir diz evre 1-2-3-4 olarak gruplandırıldı. Hastaların kas gücü değerlendirilmesinde el kavrama gücü (EKG), antropetmerik ölçüm olarak üst-orta kol çevresi ve baldır çevresi ölçümleri kaydedildi, ultrasonografilk olarak rektus femoris, vastus intermedius kas kalınlığı, rektus femoris kesitsel alan ölçümü, vastus lateralis pennasyon açısı ,vastus lateralis kas kalınlığı ,vastus lateralis fasikül uzunluğu ,biceps brachii kas kalınlığı, kas kesit alanı ve biceps brachii çevresi yağ kalınlığı değerlendirildi. Fiziksel performansın değerlendirilmesinde 6 metre yürüme hızı testi, zamanlı kalk ve yürü testi ve sandalyede otur-kalk testi kullanıldı. Sağ median ve femoral sinirden elde edilen sinir ileti hızları, latans süreleri, BKAP (Birleşik Kas Aksiyon Potansiyelleri), biceps brachii ve vastus lateralisten elde edilen MÜP (Motor Ünite Potansiyeli) değerleri kayıt altına alındı. Vizüel Analog Skala (VAS) ve Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index -WOMAC), Lequesne Osteoartrit Şiddet İndeksi, Nottingham Sağlık Profili (Nottingham Healt Profile-NHP), Dünya Sağlık Örgütü Engellilik Değerlendirme Programı- 12 maddelik versiyon (World Health Organization Disability Assessment Schedule –WHODAS 2.0 – 12 item version) ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi uygulandı. Her katılımcıdan, rutin kan tetkikleri, D vitamini, B12 vitamini ve Romatoid Faktör (RF) çalışıldı. Bulgular: Ciddi sarkopeni olan grubun yaşı, vücut kitle indeksi ve eğitim düzeyi sarkopeni olan gruptan anlamlı şekilde yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study was to identify sarcopenic patients with knee osteostearthritis by ultrasonography and to evaluate them in terms of functionality, disability and quality of life, to examine sarcopenic findings by ENMG (Electroneuromyography) and to compare the effects of these parameters on severe sarcopenic and sarcopenic patients, and to evaluate the effects of sarcopenia in early and advanced stages of knee osteoarthritis. Method: 83 female patients with a clinical and radiological diagnosis of knee osteoarthritis and a diagnosis of sarcopenia according to the Sonographic Thigh Adjustment Ratio algorithm were included in the study. Patients were divided into 2 groups as sarcopenic (n:50) and severely sarcopenic (n:33) according to the STAR algorithm. All sarcopenic patients were diagnosed with knee osteoarthritis according to The American College of Rheumatology 2016 criteria and each knee was grouped as stage 1-2-3,4 according to Kellgren-Lawrence staging. In the assessment of muscle strength of patients hand grip strength, upper-middle arm circumference and calf circumference were recorded as anthropometric measurements; rectus femoris, vastus intermedius muscle thickness, rectus femoris cross-sectional area measurement, vastus lateralis (VL) pennation angle, VL muscle thickness, VL fascicle length, biceps brachii muscle thickness, muscle cross-sectional area and fat thickness were evaluated ultrasonographically. In the evaluation of physical performance, 6-metre walking speed test, timed get-up-and-go test and chair stand test were used. Nerve conduction velocities, latency times, CMAP (combined muscle action potentials) obtained from the right median and femoral nerves were recorded, MUP (motor unit potential) values obtained from biceps brachii and vastus lateralis were recorded. Visual Analogue Scale (VAS) and Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne OA Severity Index, Nottingham Healt Profile (NHP), WHODAS-2 (12 items) (World Health Organization Disability Assessment Schedule (WHODAS) 2.0 - 12 item version) and Katz activities of daily living index were applied. Routine blood tests, vitamin D, vitamin B12 and romatoid factor were studied from each participant. According to the ultivariate logistic regression analysis, NHP2, WHODAS2, duration of gonarthrosis diagnosis, high sarc-f screening test score and low N.Medianus CMAP size were determined as risk factors increasing severe sarcopenia.