İşyeri açma ve çalışma ruhsatının sona ermesi
Expiration of business and working licence
- Tez No: 746902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızda, işyeri açma ve çalışma ruhsatının sona erme rejimi incelenmiştir. Bu incelemede, ruhsatın, idari işlem kimliğinden büyük ölçüde yararlanılmıştır. İdarenin, kolluk faaliyeti kapsamında düzenlediği idari işlemlerden olan işyeri açma ve çalışma ruhsatları, çalışma özgürlüğünü düzenleyen ve bu özgürlüğü, güvence altına alan bir niteliğe sahiptir. Ayrıca, bu tür ruhsatlar, ilgilisine müşteri çevresi, ticari itibar, işgücü gibi gayri maddi malvarlığı değerleri yarattığından, mülkiyet hakkı kapsamında da bir koruma bulmaktadır. Bu anlamda, çalışma özgürlüğü ve mülkiyet hakkıyla ilişkili olan işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının, daha güvenceli bir sona erme rejimine kavuşması ve idarenin keyfi işlemlerine karşı korunması bu çalışmada arzulanan başlıca amaçlardandır.
Özet (Çeviri)
In our study, we try to examine the regime of expiration to the business and working license. In this review, the administrative act identity of the license has been utilized to a great extent. Business and working licenses, which are among the law enforcement procedures of the administration, have a quality that regulates and secures the freedom of work. In addition, since such licenses create intangible assets such as customer circle, commercial reputation, and workforce, they are also protected within the scope of property rights. In this context, establishing a more secure termination regime and protecting the business license, which is related to the freedom of work and the right to property, against arbitrary actions by the administration, are the main objectives desired in this study.