İdare hukuku boyutuyla konaklama tesislerinin ruhsatlandırılması
Licensing of accommodation facilities from the perspective of administrative law
- Tez No: 987225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İdarenin kamu hizmetlerinin yürütülmesi, özendirme-destekleme, planlama, dış güvenlik, yönetim işlerine ilişkin görevlerinin yanında kolluk görevleri de bulunmaktadır. Kolluk görevi açısından idare, kişilerin ve toplumun davranışlarını düzenlemeyi, kişi hak ve özgürlüklerini korumayı ve kamu düzenini sağlayarak kamu yararını gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda idare, serbestlik, bildirim ve izin usulleriyle kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kullanmasını sağlamaktadır. Temel hak ve özgürlüklerin kullanımında serbestlik esas olmakla birlikte, kamu düzenini korumak amacıyla tedbir almak açısından bazı durumlarda bildirim aranabilmektedir. Kişilerin temel hak ve özgürlükleri kullanma bakımından idareyle yakın ilişki içerisinde bulunduğu son yöntem ise, izindir. İzin veya diğer adıyla ruhsat, kişilerin hak ve özgürlüklerini kullanırken belirli standartlar içerisinde ve kamu düzenini bozmadan faaliyetlerini sürdürmesi adına idare tarafından denetlenmesi ve gözetlenmesi şartıyla verilen güç olarak tanımlanabilir. Bu kapsamda, belge tarama tekniği kullanılarak oluşturulan bu çalışma, idare hukuku açısından konaklama tesislerinin hukuki olarak faaliyete başlaması, faaliyetini sürdürmesi ve sunacağı hizmetler için gerekli ruhsatları tespit etmeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, ilgili ruhsatların edinilmesi, ruhsat faaliyetlerinin sürdürülmesi ve ruhsatın yitirilmesinde idarenin rolünü doktrin ve yargı kararları ışığında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Konaklama tesisleri, hukuki olarak faaliyete geçebilmek ve faaliyetini sürdürebilmek için yetkili idaresinden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorundadır. Konaklama tesislerinin, ana faaliyet koluna ilişkin işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması gerekirken, tesislerin tali birimlerine ilişkin ruhsat alma zorunluluğu belirli koşullar altında doğmaktadır. Bu hususta, mevzuat hükümlerinin konaklama tesisleri açısından Danıştay içtihatlarında farklı değerlendirildiği görülmektedir. Bu kararlardan hareketle, konaklama tesislerinin tali birimlerinin ruhsatlandırılma zorunluluğu açısından“tamamlayıcı birim”,“resmî belgelerde bu birimlerin yer alması/almaması”ve“tesisin müşterileri dışında hizmet verip/vermediği”ölçütleri geliştirilerek ortaya konulmuştur. Konaklama tesisleri, işyeri açma ve çalışma ruhsatı aldıktan sonra, turizm mevzuatı uyarınca en geç altı ay içerisinde turizm işletmesi belgesi de almak zorundadırlar. Kanaatimizce konaklama tesislerinin turizm işletme belgesi alma zorunluluğu, girişim özgürlüğünü sınırlandıran bir husus olmayıp, konaklama tesislerinin kompleks yapısı, turizm sistemi içerisindeki önemi, ülkelerin imajı, rekabet avantajı ve ekonomik kamu yararı açısından önemlidir. Tesislerin fiziksel donanımları ve sundukları hizmetlerin belirli bir standartta olması için, bu alanda uzman olan turizm kolluğu tarafından denetlenmesi önem arz etmektedir. Konaklama tesislerinin açılarak faaliyetlerini sürdürmesi adına gereken bu iki ruhsat bakımından, usulüne uygun ve eksiksiz yapılan başvurular yönünden idare bağlı yetki içerisindedir. Genel idari kolluklar ve başta turizm kolluğu olmak üzere sunduğu hizmet çeşidine göre farklı pek çok kolluğun denetimi altında olabilecek olan konaklama tesislerinde, kolluk yetkilerinin iç içe geçmesi durumu da örneklendirilerek ortaya konulmuştur. Gerek işyeri açma ve çalışma ruhsatı gerekse turizm işletmesi belgesine ilişkin mevzuatta, doktrinde ve yargı kararlarında tartışmalı olduğu düşünülen hususlara, çalışmanın ilgili bölümlerinde yer verilerek değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, genel idari kolluk ve turizm kolluğunun hukuka aykırı olarak konaklama tesislerine yaptırım uygulaması durumunda gidilebilecek hukuki denetim yollarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to its functions related to execution of public services, promoting-supporting, planning, external security, and management, the administration also has law enforcement duties. Within the scope of these duties, the administration aims to regulate the behavior of individuals and society, to protect individual rights and freedoms, and to realize the public interest by ensuring public order. In this context, the administration ensures the exercise of individuals' fundamental rights and freedoms through autonomy, notification, and permit procedures. While autonomy is the essential principle in the exercise of fundamental rights and freedoms, notification may be required in certain cases in order to take measures to protect public order. The final procedure, through which individuals maintain a close relationship with the administration regarding the exercise of fundamental rights and freedoms, is the permit. A permit, also known as a license, can be defined as the power granted by the administration, subject to the condition of supervision and oversight, to enable individuals to carry out their activities within certain standards and without disrupting public order while exercising their rights and freedoms. In this scope, this study, prepared using the document scanning technique, aims to identify the licences required from the perspective of administrative law for accommodation facilities to legally commence operation, continue their activities, and provide their intended services. Furthermore, it aims to set forth the administrations's role in the acquisition of the relevant licences, the continuation of the licensed activities, and the cancellation of the licence, in the light of doctrine and judicial decisions. In order to legally commence and continue their operations, accommodation facilities are obliged to obtain a business opening and operating licence from the competent administrative authority. While accommodation facilities are required to obtain a business opening and operating licence for their main line of business, the obligation to obtain licenses for the facility's ancillary units arises under specific conditions. In this respect, it is observed that legislation provisions are interpreted differently concerning accommodation facilities, in jurisprudences of the Council of State. Based of these decisions, criteria have been established and developed regarding the licensing requirements for ancillary units of accommodation facilities, considering factors such“complementary units”,“inclusion/exclusion of these units in official documents”and“whether the facility serves individuals other than it's guests”. After obtaining a business opening and operating licence, accommodation facilities are also required, under tourism legislation, to obtain a tourism operation certificate within six months at the latest. In our opinion, the obligation for accommodation facilities to obtain a tourism operation certificate does not constitute a restriction on enterpreneurial freedom; rather, it is significant in terms of the complex structure of accommodation facilities, their importance within the tourism system, the country's image, competitive advantage, and the economic public interest. Inspection of accommodation facilities by the tourism enforcement specialized in this field is of great importance to ensure that their physical equipment and the services thep provide comply with certain standards. Regarding these two licenses required for commence and continue their operations of accommodation facilities, the administration is under non-discretionary power with respect to duly and fully completed applications. It has also been demonstrated, through examples, that in accommodation facilities which may be subject to the supervision of various law enforcement depending on the type of services offered -including general administrative police and, primarily, the tourism poliçe- the overlapping of police powers may occur. The matters deemed controversial in the legislation, doctine, and judicial decisions regarding both the business opening and operating license and the tourism operation certificate have been examined and assessed within the relevant sections of this study. Furthermore, the study also includes the legal remedies that can be pursued in cases that the general administrative police and tourism police unlawfully impose santcion on accommodation facilities.