Transfer of technology, MCs and the pharmaceutical ındustry in turkey
Türkiye'de teknoloji transferi, çok uluslu şirketler ve i̇laç endüstrisi
- Tez No: 746948
- Danışmanlar: PROF. DR. HUGO RADICE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çok ulusluluğun hızlı büyümesiyle birlikte firmalar ve dünya bilimsel ve teknik bilgi transferinde dikkate değer bir değişime tanık oldu. Çok uluslu şirketlerin faaliyetleri, patent ve lisansların rollerinin yerini almaya başlamıştır. 1970'lerde Üçüncü Dünya ülkelerinin teknolojisi üzerine yapılan çalışmalar, teknoloji transferiyle ilgili sorunları içermekte, transfer edilen teknolojinin maliyet uygunluğu ve verimliliği ile ilgili olarak gelişmekte olan veya gelişmekte olan ülkelerden teknoloji transferiyle ilgili sorunları kapsamaktadır. Bu tezde, teknoloji transferi sürecinde yer alan ana konuları aydınlatmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of multinationalism if the firms, the world has witnessed a remarkable change in the trasfer of scientific and technical knowledge. The activities of MNCs have replaced the role of patents and licences. During the 1970s, studies on Third World technology have involved the problems in relation to the transfer of technology have involved the problems in relation to the transfer of technology from development or developing countries with respect to cost appropriateness and efficiency of the technology transferred. In this dissertation an attempt will be made elucidate the main issues involved in the process of technology trasfer.