Klasik Batı ve İslam düşüncelerinde siyasi iktidarın meşruiyeti üzerine yaklaşımlar: Mukayeseli bir inceleme
Approaches on political legitimacy in classical Western and Islamic thought: A comparative study
- Tez No: 746947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siyasi iktidarın meşruiyeti siyasetin temel problemlerinden biridir. Meşruiyet kelimesinin gerek Doğu gerekse Batı dillerindeki ifadesinin yasa ile bağlantılı olması meseleyi daha da derinleştirmektedir. Çalışmada meşruiyetin tanımlaması yapılmaya çalışılarak onun sadece bir defa kurulmayıp devamlı olarak kurulmaya devam ettiği gösterilmiştir. Bu bağlamda klasik ve modern meşruiyet teorileri açıklanmıştır. Bu çalışmada İslam düşünce dünyasında sırası ile Maverdi, Gazzali, Nizamülmülk, İbn Hazm ve Batı'da yine sırasıyla Salisbury'li John, Thomas Aquinas ve Padua'lı Marsilio'nun iktidarın meşruiyeti üzerine fikirleri incelenmiştir. İslam ve Batı mütefekkirlerinin iktidarın meşruiyetine dair fikirleri incelenmiş ve istikrar, emniyet ve barış arayışları dahilinde teoride devamlı olmakla beraber uygulamada kurucu meşruiyeti onaylamak zorunda kaldıkları neticesi ortaya çıkmıştır. Ortaçağ mefhumlarıyla düşünen mütefekkirlerin herhangi bir otorite yokluğunu tahayyül edemedikleri ve doktrinlerini de buna göre şekillendirdikleri görülmektedir. Kimi zaman teorilerine ters olsa da fiili durumu kabul ettikleri müşahede edilir. Dini ve siyasi otoriteler arasındaki gerilim çalışmalarına yansımıştır. Bu yüzden değerlendirme yapılırken bu göz önüne alınarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The legitimacy of political power is one of the main problems of politics. The fact that word of legitimacy which is connected with law in Eastern and Western languages deepens the issue. In this thesis, it has been shown that legitimacy is not only established once but it is continuously established. In this context, classical and modern theories of legitimacy are explained. In this study the ideas of Maverdi, Gazzali, Nizamülmülk and İbn Hazm are examined in Islamic thought. On the other hand in Western thought the ideas of John of Salisbury, Thomas Aquinas and Marsilius of Padua are examined. Both ideas of Easter and Western thinkers are examined and it is revealed that they accept constituent legitimacy in practice for stability, security and peace although they search for its continuity. It is seen that both thinkers who think with medieval notions can not imagine the absense of any authority and because of that they shape their theories in accordance with that. It is observed that they accept the actual situation, although it is contrary to their theories. The tension between religious and political authorities is reflected in their works. The study was concluded by taking this into consideration.