Bir altkültür olarak taraftarlık: Çarşı taraftarlarının futbolda şiddet algısı
Football fandom as a subculture: Çarşı fans' ferception of violence in football
- Tez No: 746949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Spor, Law, Sociology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada futbol taraftarlığı bir altkültür olarak ele alınmış olup Çarşı taraftar grubu üyelerinin futbolda şiddete ve şiddeti önlemeye yönelik geliştirilen politikalara ilişkin algıları anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle taraftar altkültürüne ilişkin kavramsal bir çerçeve belirlenmiş, bulgular kısmında bu kavramlardan yola çıkılarak temalar belirlenmiştir. Ardından futbolda şiddetin tarihsel süreci ve sebeplerine yönelik genel bir çerçeve çizilmiş, bununla birlikte futbolda şiddete yönelik önleme tedbirleri ve mevzuat kapsamında gerçekleştirilen saha araştırmasının bulgularıyla birlikte anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında nitel yöntem kullanılmış, on beş kişi ile yüz yüze derinlemesine mülakat yapılmış, bununla birlikte saha gözlemlerinden ve çeşitli çevrimiçi kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu kapsamda elde edilen verilerin, Çarşı taraftar grubunun dili kullanma biçimleri, gündelik yaşam biçimleri, grup içi ve gruplararası davranışları, benimsemiş oldukları değer ve normlar aracılığıyla tamamen kendilerine ait bir altkültürü temsil etmelerinden hareketle futbolda meydana gelen şiddet, şiddeti önlemeye yönelik geliştirilen politikalar ve bu politikaların uygulanabilirliği taraftar perspektifinden anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
On this study football fandom is approached as a subculture and attitudes of“Çarşı”fan group members towards violence in football and policies designed to prevent violence are tried to be understood. For that reason firstly a conceptional framework related to fan subculture is determined and also on findings part themes are determined by following these concepts. Then a general framework is determined for the historical process of violence in football and causes of violence in football, and it is tried to be understood with the findings of field research carried out in the scope of legislation and precautions to prevent violence in football. On this study qualitative method is used and face to face interviews are done. Moreover, field observation and various online sources ara utilised on this study. Based on the data collected in this scope Çarşı fan groups represent a subculture with their use of language, daily life styles, in group and intergroup behaviours, values and norms that they have adopted. From this point of view violence in football, the policies designed to prevent violence in football and applicability of these policies are tried to be understood from fan perspectives.