İletişim alanı olarak sanat ve medya
  1. Tez No: 74695
  2. Yazar: ÖMER HAKAN ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ÖZAYTEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışma, medyanın ve sanatın birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektedir. Bu inceleme yapılırken, birinci bölüm doğal olarak“iletişim olgusu”na ayrılmıştır. Bu bölümde iletişim kavramının tanımı yapılarak toplumsallaşma süreci içerisinde çeşitli bağlamlarda incelenmiştir. Ardından kitle iletişim araçlarının 19901ı yıllara kadar geçirdiği değişimlere tarihsel açıdan değinilmiştir. Sonrasında“iletişim alanları”başlığı altında“sözlü kültür”,“yazılı kültür”,“görsel kültür”ve“medya kültürü”araştırılmıştır. ikinci bölümde ise, 1950'lilerden bu yana eğlenceden politikaya varıncaya kadar herşeyin gösterisel bir tavır içerisine büründüğü anlatılmaya çalışılmıştır.“Gösteriye dönüşen iletişim: Gösteri Çağı”başlığı altında gösteri kavramının tanımı yapılmaktadır.“Salt Eğlence Olarak Walt Disney ve Gösteri”,“Politika ve Gösteri”,“Sanat ve Gösteri”olmak üzere üç alt başlıkta da gösterinin sosyal bir olgu olarak hayatımıza sızdığına ilişkin düşünce detaylandırılarak aktarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, medya ve sanat arasındaki ilişkinin boyudan incelemeye tabi tutulmuştur. Günümüzde medyanın nasıl bir iktidar alanı oluşturduğu ve özellikle televizyon ve reklamın, bu egemenlik alanını nasıl yaydığı konusu“Medyanın İktidar Alanı Oluşturması”alt başlığı altında sunulmuştur. Daha sonra ise“Sanatın Yayılımı”başlıklı bölümde Walter Benjamin'in“Tekniğin Olanaklarıyla Çoğaltılabildiği Çağda Sanat Yapıtı”adlı metni üzerinden hareketle sanatın kitle kültüründe aldığı yer incelenmiştir. Sanat ve medya arasındaki ilişkinin araştırıldığı üçüncü alt bölümde ise medyanın sanatı nasıl kendisine ivdönüştürdüğüne, kullandığına ilişkin saptamalar örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümün başlığı ise“Sanat ve Medya'nın Kaynağı”olarak belirlenmiştir. Bu bölümde maddi olan ve olmayan herşeyin satışa sunulduğu, metalaştığı günümüzde, insanın içinde bulunduğu ortam, bir reklam spotunun irdelenmesiyle incelenmiş ve bu inceleme sırasında karşılaşılan“yabancılaşma”ve“yalnızlık”kavramlarına medyanın ve sanatın ne şekilde yaklaştığı araştırılmıştır. Bu araştırma ise, sonuç bölümünde içerikte yer alan kavramların, tanımların karşılaştırılması ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the relationships between art and the media. While studying this, the first section is naturally interested in“ the communication phenomenon ”. In this section the term“ communication ”is defined and studied in various contexts within the socialisation process. Next, the chances in the means of mass communication till 1990's are chronologially considered. Finally, under the“ communication fields ' verbal culture ', ' Written culture ', ' visual culture ' and ' media culture ' are investigated under ”the fields of communication“. In the second section, it is expressed that everything from entertainment to politics since 1950's has started to play it's role in a manner of show. ”Communication turning into show: the term show is defined under the“ Show Era ”heading. The idea that show has entered in our life as a social phenomenon is put forward in details under three sub-titles as“ Walt Disney and Show as Plain Entertainment ”,“ Politics and Show ”, and“ Art and Show ”. In the third section, the dimension of the relationship between art and the media is analysed. What sort of power field the media forms and especially how television and advertising enlarge this field of sovereignty are reflected under the subtitle“ the Media Forming a Power Field ”. Next, taking Walter Benjamin's“ Art Age of Mechanical Reproduction ”as the starting point we tried to study the place of art in the culture of masses. In the third sub-section where the relationship between art and media is analysed we tried to explain how the media makes the art to look like the media and how the media uses the art by giving examples. VIThe title of the fourth section has been determined as“ the Source of Art and the Media ”. In this section, the present setting of man, where how everything, whether it be material or not, is presented to market, is investigated via an advertisement, and we analysed the fact how the media and art approach to the terms“ isolation ”and“ solitariness ”that we encountered during this study. In the last section this study comes to an end by comparing, tlje terms and the definitions that are presented in the contents. Vll