Görsel kültür ve sanat müzeleri: Gündelik hayatta sanatı nasıl görürüz?
Visual culture and art museums: How do we see art in everyday life?
  1. Tez No: 842236
  2. Yazar: MEHMET KAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOY PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İletişim Bilimleri, Museology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma görsel kültür çalışmalarından hareket etmektedir ve sanat müzeleri ile onun izleyicilerini (audience) ele almaktadır. Araştırmanın amacı“sanat müzesi kültürü nasıl oluşur?”ve“ne anlam ifade eder?”soruları ile birlikte“müze izleyicileri bu kültürü gündelik hayatta nasıl deneyimler ve yeniden üretir?”sorusuna cevap aramaktır. Araştırma odağına Pera Müzesi'ni alır ancak bunun etrafında İstanbul'daki diğer sanat müzelerini de kapsamaktadır. Çalışma, sorularına yanıtlar bulabilmek adına 20 kişi ile yapılan yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerin yorumlanmasını içermektedir. Bulgular iki ana başlık altındaki on iki temada toplanmıştır. Araştırma sonucunda sanat müzelerinin tüketim, sosyalleşme, etkileşim alanı olarak kullanıldığı ancak seçkinci kurumlar olarak görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu seçkincilik müze izleyicileri içindeki farklı kültürel sınıflar arasında müze deneyimi açısından ayrımlar yaratmaktadır. Fakat izleyicilerin geliştirdikleri taktikler ile ayrımları silikleştirebildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is based on visual culture studies and focuses on art museums and their audiences. It aims to seek answers to questions as“how the art museum culture is formed?”,“what does it actually mean?”and“how does the audience experience and reproduce this culture in their everyday life?”Mainly focusing on the Pera Museum, other art museums in İstanbul are also included in the research sample. The data from in-depth interviews is interpreted to find answers to research questions. Afterward, the interpretation of data from semi-structured in-depth interviews with 20 people is conducted to find answers to the questions mentioned above. The findings are gathered in twelve themes under two main titles. Research findings suggest that audiences perceived museums as consumption, socializing, and interaction areas and regarded them as elitist institutions. However, this elitism generates a difference in experience enjoyed by different cultural classes among museum audiences. But, the audiences can also blur the distinctions with specific tactics they develop.