COVID-19 hastalığı nedeniyle hastanede tedavi alan gebelerde risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in pregnancy treated in hospital due to COVID-19 disease
- Tez No: 746967
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Koronavirüs Hastalığı 2019'un (COVID-19) neden olduğu pandemi, dünya çapında popülasyonları ve sağlık sistemlerini etkiledi. Gebeler daha önce benzer viral hastalıklardan kaynaklanan ciddi maternal morbidite ve mortalite riski altındaydı. Bu nedenle dikkatler bu durumun karakterizasyonuna odaklandı. Gebeliğin, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna duyarlılığı artırıp artırmadığı, gebelerin ciddi hastalığa sahip olma olasılığının daha yüksek olup olmadığı ve SARS-CoV-2 enfeksiyonunun artıp artmadığı dahil olmak üzere COVID-19'un gebeler üzerindeki etkileriyle ilgili sorular ortaya çıktı. Bu çalışmada COVID-19 ile enfekte olup tedavi altına alınan gebelerin klinik özellikleri, laboratuvar verileri, sosyodemografik veriler ile birlikte analiz edilerek hastalığın risk faktörlerinin ve sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız geriye dönük veri analizi yapılarak hastanın enfekte olduğu döneme ait sosyodemografik özelliklerinin birlikte değerlendirildiği bir çalışma olup 126 gebe dahil edilmiştir. Elde edilen veriler, hastalığın seyri ve sonuçları ile birlikte değerlendirilmiş ve hastalık şiddetine göre sınıflandırılmıştır. Verileri yeterli olmayan ve anket şeklinde kişisel tanılama formunu doldurmayan gebeler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada gebelerin yaş ortalaması 28.33 idi. Gebelerin %10.3'ü asemptomatik, %65.1'i hafif, %12.7'si orta, %11.9'u ciddi hastalık şiddetine sahipti. Kritik hastalık grubunda ise 2 gebe vardı ve her iki gebe de ex oldu. Bu 2 gebenin sosyodemografik verilerine ulaşılamadığından çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada ileri maternal yaş, gebelik öncesi vücut kitle indeksinin (VKİ) yüksek olması, aile içi bireylerden COVID-19 ile enfekte birinin olması, ateş, nefes darlığı, öksürük şikayetleri ile başvurması, vital bulgulardan ateş yüksekliği ve parmak ucu satürasyon düşüklüğünün tespit edilmesi ile hastalığın şiddetinin arttığı gösterilmiştir. CRP ve ferritin yüksekliği, lenfosit, eozinofil ve monosit düşüklüğü olan hastaların, hastalığı daha şiddetli geçirdiği görülmüştür. Hastalık şiddeti orta veya ciddi olan hastaların, hastalık şiddeti asemptomatik veya hafif olanlara göre hastanede kalma süresinin uzadığı, oksijen ihtiyacının, solunum desteği ihtiyacının ve yoğun bakım ihtiyacının arttığı, antibiyoterapi, steroid gibi ilaçlarla tedavi edilme oranının arttığı tespit edilmiştir. Gebelikte hastalık seyrini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ek olarak gebe hastaların terapötik araştırmalara dahil edilmesi, gebelikte hastalığın şiddetinin artırdığını gösteren risk faktörlerinin ortaya konulması, hastalar için tedavi ve korunma seçenekleri hakkında hayati veriler sağlayacaktır. SARS-CoV-2'den etkilenen daha fazla hastayı tedavi etmeye devam ettikçe daha kapsamlı, hem anne hem de fetüs için optimal sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır. Risk faktörleri ve gebelik sonuçları ortaya kondukça gerekli koruyucu tedbiler ve tedavi modelleri belirlenecektir. Bunun için multidisipliner bakım ve sürekli araştırma gerekebilir.
Özet (Çeviri)
The pandemic caused by Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) has affected populations and health systems worldwide. Pregnant women were previously at risk of serious maternal morbidity and mortality from similar viral diseases. Therefore, attention has focused on the characterization of this condition. Questions have arisen about the effects of COVID-19 on pregnant women, including whether pregnancy increases susceptibility to SARS-CoV-2 infection, whether pregnant women are more likely to have serious illness, and whether SARS-CoV-2 infection is increased. In this study, it was aimed to evaluate the risk factors and outcomes of the disease by analyzing the clinical features, laboratory data, and sociodemographic data of pregnant women infected with COVID-19. Our study is a study in which sociodemographic characteristics of the infected period were evaluated together with retrospective data analysis, and 126 pregnant women were included. The data obtained, the course and results of the disease were evaluated and classified according to the severity of the disease. Pregnant women who did not have sufficient data and did not fill in a personal diagnosis form in the form of a questionnaire were not included in the study. The mean age of the pregnant women in the study was 28.33. 10.3% of the pregnants were asymptomatic, 65.1% had mild, 12.7% moderate, 11.9% had severe disease severity. In the critical illness group, there were 2 pregnant women and both of them died. Since the sociodemographic data of these 2 pregnant women could not be reached, they were not included in the study. In the study, the severity of the disease increased with age, high pre-pregnancy body mass index (BMI), having a family member infected with COVID-19, presenting with complaints of fever, shortness of breath, cough, high fever and low fingertip saturation among vital signs. shown. CRP and ferritin elevation; It was observed that patients with low lymphocytes, eosinophils and monocytes had a more severe disease. It has been determined that patients with moderate or severe disease severity have longer hospital stays compared to those with asymptomatic or mild disease severity, need for oxygen, respiratory support and intensive care, and the rate of treatment with drugs such as antibiotics and steroids increases. More research is needed to better understand the disease course in pregnancy. In addition, inclusion of pregnant patients in therapeutic studies, revealing the risk factors that increase the severity of the disease during pregnancy will provide vital data about treatment and prevention options for patients. As we continue to treat more patients affected by SARS-CoV-2, it will be possible to achieve more comprehensive, optimal outcomes for both mother and fetus. As risk factors and pregnancy outcomes are revealed. necessary preventive measures and treatment models will be determined. This may require multidisciplinary care and ongoing research.